Nemecký výrobca čipov Infineon v rakúskom meste Villach otvoril závod za 1,6 miliardy eur. Svoju výrobnú kapacitu firma zvyšuje v čase globálneho nedostatku tejto kľúčovej súčiastky, čo spôsobuje okrem iného výpadky vo výrobe v mnohých automobilkách.
Dodatočné ročné tržby
Nemecký výrobca čipov Infineon očakáva, že jeho nový závod na výrobu polovodičov v Rakúsku prinesie dodatočné ročné tržby v hodnote 2 miliárd eur. Uviedol to v piatok člen predstavenstva Jochen Hanebeck.
We officially opened our high-tech chip factory in Villach! 🎉
— Infineon (@Infineon) September 17, 2021
We say thank you and let’s start our #MissionFuture!
More about our mission as well as all photos, videos and the livestream of our official opening can be found here: https://t.co/X21BaLAkDi pic.twitter.com/6wY2U0TNMN
To predstavuje nárast o 200 miliónov eur, aj keď potrvá zhruba štyri až päť rokov, kým bude závod plne v prevádzke, poznamenal a dodal, že vzhľadom na globálny nedostatok polovodičov je otvorenie závodu výborne načasované.
Čipy dostávajú automotive na kolená. Problémom môže byť tretia vlna
Generálny riaditeľ skupiny Reinhard Ploss uviedol, že spoločnosť Infineon nevyužije situáciu na to, aby zvýšila ceny na neprimeranú úroveň, aj keď očakáva, že ceny na trhu s polovodičmi pravdepodobne porastú. A to aj preto, že zmluvní výrobcovia a dodávatelia sú stále drahší.
Najskôr uspokojenie dopytu
Aj Ploss predpovedal pokračovanie rastu v nasledujúcich rokoch, pričom poukázal na zrýchľovanie elektrifikácie a digitalizácie. Infineon bude podľa neho z tohto trendu profitovať v dlhodobom časovom horizonte, keďže „trhy rastú“.
Náklady na závod spoločnosti Infineon v rakúskom Villachu sa odhadujú na 1,6 miliardy eur vrátane ďalšieho rozšírenia výrobných zariadení v najbližších rokoch.
V prvej fáze bude vyrábať čipy predovšetkým na uspokojenie dopytu automobilového priemyslu, dátových centier a výroby slnečnej a veternej energie.
Výrobcovia automobilov a elektroniky zápasia s globálnym nedostatkom čipov, čiastočne pre nárast dopytu po počítačových technológiách, pretože ľudia pracovali z domu po vypuknutí pandémie nového koronavírusu.