Slovenskí podnikatelia sa čoraz častejšie sťažujú na nové byrokratické požiadavky, ktoré im komplikujú a sťažujú podnikanie. Združenie INESS poukazuje na to, že napriek opakovaným sľubom vlády o zjednodušení zákonov a predpisov, konkrétnych výsledkov je zatiaľ málo. Podľa prieskumu Eurobarometra sa podnikatelia na Slovensku stále stretávajú so zložitosťou administratívnych postupov, ktoré sa stávajú čoraz väčším problémom. Tri štvrtiny podnikateľov pravidelne zápasia so zmenami v predpisoch a zákonoch, čo ich núti byť neustále v strehu.

Podľa odborníkov z INNESS napriek tomu, že na Slovensku platí pravidlo, že nové zákony a nariadenia nadobúdajú účinnosť 1. januára alebo 1. júla, výnimky, ako medzinárodné zmluvy a mimoriadne udalosti, tieto termíny často obchádzajú. Jakub Zeman z INESS dáva ako príklad zvýšenie správnych a súdnych poplatkov podľa zákona o konsolidácii verejných financií, ktoré nadobudlo účinnosť 1. apríla. Podnikatelia a odborníci volajú po sprehľadnení a zjednodušení administratívy.

„Aj keď bol zavedený systém 1-in 2-out, podľa ktorého za každé zvýšenie nákladov pre podnikateľov musí vláda znížiť náklady v dvojnásobnej miere, pokrok je pomalý. Slovenskí manažéri stále považujú čas potrebný na začatie podnikania za jeden z najdlhších v rámci EÚ," uvádza Zeman. Inšpiráciou by mohli byť krajiny ako Estónsko a severské štáty, kde plná digitalizácia procesov výrazne uľahčuje podnikanie. Zeman tiež pripomenul, že medzinárodní investori hľadajú stabilné a jasné právne prostredie pre svoje investície, čo by mohlo byť kľúčové pre budúcu prosperitu Slovenska.

Ďalšie dôležité správy

Nezmeškaj svoju šancu stať sa súčasťou prvého ročníka Future Media Academy na FMK UCM.
Neprehliadnite

Slovenský pracovný trh je stabilizovaný, naďalej na ňom ale chýbajú kvalifikovaní pracovníci