Určiť postoj Indie voči ruskej invázii na Ukrajinu je naďalej takmer nemožné. Pred dvoma týždňami premiér Narendra Modi kritizoval Vladimira Putina a vyhlásil, že „nie je čas na vojnu“. Zároveň sa ale India zdržala hlasovania o rezolúcii odsudzujúcej anexiu Donbasu v Bezpečnostnej rade OSN. Volodymyrovi Zelenskému N. Modi odkázal, že „vojenské riešenie neexistuje“. Indická verejnosť taktiež nedostáva vysvetlenie, tvrdí Bloomberg.

Minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar uistil novinárov, že vláda situáciu vyhodnotí sama. „Máme predstavu o našich záujmoch, ako ich chrániť a posilňovať. Národný záujem momentálne prevažuje nad hodnotami."

Napriek pevnej rétorike je však indický postoj menej neochvejný, ako pred rokom.

Rusko Indiu zásobuje zbraňami, ich povesť je však v dôsledku nejednoznačného vedenia vojny neistá. Na rozdiel od Číny sa India nemôže dlhodobo spoľahnúť na ruské energie, aj keď ich je zatiaľ ochotná nakupovať. Navyše dôraz indickej diplomacie na suverénne práva štátov balansuje záujem globálnej stability, ktorú Rusko čoraz viac narušuje.

Na jednej strane je Rusko menej atraktívnym partnerom, ako bývalo. Na druhej strane sa po dlhom čase začína ukazovať politický nátlak z Washingtonu. Vláda prezidenta Joea Bidena nedávno schválila zmluvu s Pakistanom za 450 miliárd dolárov. Indickému susedovi zmodernizuje letku stíhačiek F-16. Washington taktiež začal prijímať predstaviteľov Pakistanu s vyššími poctami, ako v minulosti. Americký veľvyslanec v Pakistane navyše demonštratívne navštívil Kašmír, ktorý je predmetom dlhodobého sporu medzi štátmi. Pre Indiu ide o zdvihnutý prst – USA sa vždy môžu obrátiť na ich nepríjemného suseda.

Mihir Sharma, autor komentáru v Bloombergu, je členom think-tanku Observer Research Foundation v Naí Dillí. Verí, že by sa obe strany mali ukľudniť. „Spojené štáty môžu mať s indickým postojom problém, mali by ho ale vyjadriť otvorene, nie prehľadnými gestami priazne pre Pakistan.“ India by sa na druhej strane mala zamyslieť, či krátkodobé zisky stoja za odcudzenie od Západu.

Pokiaľ má India naďalej rásť, píše M. Sharma, potrebuje západné investície. Pokiaľ má byť bezpečná, potrebuje západné zbrane, aspoň dočasne. India so Západom nemusí súhlasiť, ale potrebuje ho.

Ďalšie dôležité správy

JB 11 Samarkand - Ruský prezident Vladimir Putin (tretí sprava), čínsky prezident Si Ťin-pching (uprostred vľavo), tadžický prezident Emomali Rachmon (druhý sprava), kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev (druhý zľava), kirgizský prezident Sadyr Japarov (tretí zľava), uzbecký prezident Šavkat Mirzojev (uprostred vpravo), indický premiér Nárendra Módí (vľavo) a pakistanský premiér Šehbáz Šaríf (vpravo) počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom meste Samarkand 16. sept
Neprehliadnite

The Times of India: Ako Módí prekazil snahu Číny a Ruska spochybniť svetový poriadok