India vykonala úspešný raketový test zo svojej jadrovej ponorky, čím sa podľa serveru nemeckej Deutsche Welle stala šiestou krajinou, ktorá je schopná vykonať jadrový úder či protiúder aj z mora. Balistická strela dopadla do Bengálskeho zálivu s veľkou presnosťou, informovalo o tom indické ministerstvo obrany.
S testami začala India už v roku 2009
Úspešný odpal strely z jadrovej ponorky Arihant je významným dôkazom schopností posádky a ukázal, že balistické strely sú základnou zložkou zastrašovacej jadrovej schopnosti našej krajiny, uviedlo indické ministerstvo obrany. Server The Times of India napísal, že jedna z indických balistických striel má dolet až 3 500 kilometrov.
India je šiestou krajinou, ktorá má funkčnú jadrovú ponorku, okrem nej ju má päť veľmocí - USA, Rusko, Francúzsko, Británia a Čína. Spustenie svojej prvej jadrovej ponorky na mori India oznámila už v roku 2009, keď začala s testami a vyvolala tým vtedy ostrú kritiku susedného Pakistanu.
Druhá najľudnatejšia krajina sveta India je jedným z najväčších dovozcov zbraní. Na importe je doteraz závislá najmä od Ruska. V posledných rokoch sa ale snaží z tejto závislosti vymaniť vlastným vojenským vybavením.
Posilnenie zbrojných kapacít
Minulý mesiac indický premiér Naréndra Módí v rámci osláv 75. výročia nezávislosti predstavil prvú lietadlovú loď domácej výroby Vikránt, ktorá má 1 600 členov posádky a slúži pre 30 lietadiel. India začala túto 262 metrov dlhú lietadlovú loď budovať pred 17 rokmi, na vodu ju spustila v roku 2013 a potom nasledovala séria testov.
Tento mesiac India slávnostne predstavila aj vlastný ľahký bojový vrtuľník.
Posilnením zbrojných kapacít reaguje India okrem iného na rastúcu rozpínavosť Číny v Indickom oceáne a západnom Pacifiku. Krajina sa snaží posilniť vlastné výrobné kapacity tiež po tom, ako sa jej kľúčový zbrojný dodávateľ Rusko stal po invázii terčom sankcií.