Podľa Goldman Sachsu má India našliapnuté stať sa do roku 2075 druhou najväčšou ekonomikou sveta. Predbehla by tak nielen Japonsko a Nemecko, ale aj Spojené štáty. V súčasnosti je India piatou najväčšou ekonomikou na svete, píše portál CNBC.
Miera nezávislosti
Podľa nedávnej správy investičnej banky môže za priaznivú prognózu niekoľko faktorov vrátane rastúcej populácie, pokroku v oblasti inovácií a technológií, vyšších kapitálových investícií a rastúcej produktivity pracovníkov. Podľa neziskovej organizácie Nasscom stúpnu do konca tohto roka tržby indického technologického priemyslu o 245 miliárd dolárov.
„V nasledujúcich dvoch desaťročiach bude miera závislosti Indie jednou z najnižších spomedzi regionálnych ekonomík,“ povedal ekonóm Santanu Sengupta z Goldman Sachsu. Miera závislosti krajiny sa meria počtom závislých osôb voči celkovému počtu osôb v produktívnom veku. Nízka miera závislosti naznačuje, že sa v krajine nachádza viac ľudí v produktívnom veku, ktorí sú schopní podporovať mládež a staršie osoby.
„India má preto šancu správne nastaviť výrobné kapacity či pokračovať v rozvoji služieb a infraštruktúry,“ dodal Sengupta. Budovanie cestnej a železničnej infraštruktúry je prioritou indickej vlády. Tá v rámci rozpočtu počíta s programami poskytovania bezúročných úverov štátnym správam s cieľom podporiť investície do infraštruktúry.
Achillova päta
Prognózy investičnej banky môžu zlyhať na tom, či sa úroveň účasti pracovnej sily na trhu práce zvýši v miere, akú predpokladá Goldman Sachs. „Účasť pracovnej sily v Indii za posledných 15 rokov klesla,“ píšu autori správy s tým, že účasť žien na trhu práce je „výrazne nižšia“ než v prípade mužov.