India má v úmysle dostať sa v najbližších piatich rokoch medzi najväčších výrobcov čipov na svete. Uviedol to indický minister pre elektroniku a informačné technológie Ašvini Vaišnav. Na konci minulého roka podľa údajov spoločnosti TrendForce disponoval najväčšími kapacitami pre výrobu čipov Taiwan, ktorého podiel na globálnych kapacitách sa pohyboval okolo 46 percent. Nasledovala Čína, Južná Kórea, Spojené štáty a Japonsko.
India by podľa serveru americkej televízie CNBC mala ťažiť z toho, že sa čoraz viac firiem snaží obmedzovať svoju závislosť od Číny, pretože sa v dohľadnom čase neočakáva koniec napätia medzi Čínou a Spojenými štátmi. Vaišnav uviedol, že India sa považuje za dôveryhodného partnera pre výrobcov elektroniky. „Existuje celosvetová dôvera v Indiu,“ vyhlásil.
Americký výrobca čipov Qualcomm otvoril minulý týždeň v indickom meste Čennaí nové centrum pre navrhovanie čipov, ktoré vytvorí zhruba 1 600 pracovných miest. „Začali sme v Indii investovať skôr, ako sa to stalo populárne. Svoju prítomnosť v Indii budujeme už viac ako desať rokov,“ uviedol šéf podniku Cristiano Amon. „Mnohé čipy navrhujeme v Indii. Naša prítomnosť v Indii tiež vytvára príležitosti pre viaceré indické firmy,“ dodal.
Indický premiér Naréndra Módí minulý týždeň slávnostne otvoril tri nové závody na výrobu čipov v Indii. Vaišnav podľa CNBC potvrdil, že indická vláda teraz posudzuje návrhy na investície do výroby čipov v Indii v hodnote 21 miliárd dolárov. „Všetky podniky v globálnom meradle pozerajú na Indiu ako na prirodzenú destináciu pre budúce investičné rozhodnutia,“ uviedol.