India schválila výstavbu zatiaľ najväčšej vodnej elektrárne. Projekt za 319 miliárd rupií (v prepočte 3 638 060 388 eur) vybuduje v hornatom štáte Arunáčalpradéš na severovýchode krajiny. Výstavba elektrárne Dibang s výkonom 2 880 megawattov sa odhaduje na deväť rokov, uviedla dnes indická štátna spoločnosť NHPC, ktorá sa zaoberá vodnou energetikou.
India zaradila vodnú energiu medzi obnoviteľné zdroje a považuje ju za kľúčovú v snahe obmedziť uhlie, aby tak pomohla zvládať výkyvy spôsobené nestálymi dodávkami solárnej a veternej energie.
Rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a vyľudňovanie obcí pre výstavbu priehrad však plány komplikuje. Jednotlivé projekty takisto zdržujú miestne protesty. Okrem toho zvyšujú náklady na ich výstavbu.
S podobnými rizikami bojuje aj projekt priehrady Dibang, ktorá zaberie vyše 5 000 hektárov lesnej pôdy, myslí si Himánšu Thakkar z neziskovej organizácie South Asia Network on Dams, Rivers and People. Vzhľadom na možné protesty a problémy geologického rázu považuje deväťročný termín dokončenia za optimistický.
„Náklady budú oveľa vyššie a prínosy oveľa nižšie," myslí si Thakkar.
„Takéto projekty v skutočnosti nie sú životaschopné," citovala ho agentúra Bloomberg.
Schválená investícia zahŕňa 67,2 miliardy rupií vládnej podpory na zmiernenie povodní a infraštruktúru, ako sú cesty a mosty spájajúce staveniská.
Niekoľko ďalších projektov v himalájskej oblasti však mešká roky za pôvodným harmonogramom.
„Himalájsky región je oblasťou náchylnou na katastrofy. Každý takýto projekt bude prípadnú katastrofu umocňovať," myslí si Thakkar.