Petro Porošenko
Pred začiatkom vojny čelil Porošenko obvineniam z vlastizrady a podnecovania terorizmu. Dá sa povedať, že bojoval o svoj politický život. Podľa štátnych prokurátorov tento oligarcha uprednostňoval dodávky uhlia z území v Donbase, ktoré boli pod kontrolou rebelov.
Aj napriek tomu, že hovoril o svojej nevine, mu súd v Kyjeve zhabal časť jeho aktív a majetku.
Po vypuknutí vojny organizoval Porošenko skupinky dobrovoľníkov na pomoc vo vojne a sám si dokonca obliekol vojenskú uniformu. Zelenského spolu s jeho tímom však veľmi nepresvedčil, keďže ho obvinili z toho, že išlo iba o divadlo pre verejnosť.
Porošenkove spoločnosti na podporu ozbrojených ukrajinských síl minuli už viac ako 43 miliónov eur. Podľa jeho hovorcu im oligarcha dodal obrnené vozidlá zakúpené v Taliansku a Británii, nepriestrelné vesty, helmy, palivo a inú pomoc.
Podľa magazínu Forbes klesol jeho majetok z 1,5 miliardy eur na 652 miliónov eur.
Igor Kolomojskij
Kolomojskij bol kedysi považovaný za kľúčového stúpenca Volodymyra Zelenského. Prostredníctvom svojich televíznych staníc ho totiž podporoval v prezidentských voľbách v roku 2019. Ani tieto väzby na nového prezidenta ho však neochránili pred problémami.
Americké ministerstvo spravodlivosti Kolomojského a jeho spoločníka obvinilo z prania špinavých peňazí v Spojených štátoch. Jeho právnici však akúkoľvek vinu popierajú.
Ukrajinské úrady pred siedmimi rokmi zhabali jeho hlavný zdroj príjmov – banku Privatbank. Regulačné úrady totiž vtedy našli v jej účtovníctve nezrovnalosti vo výške 4,7 miliardy eur.
Viktor Medvedčuk
Pred vojnou bol Medvedčuk s majetkom v hodnote 580 miliónov eur najvplyvnejším ruským oligarchom na Ukrajine. Ruský prezident Vladimir Putin je údajne dokonca krstným otcom jeho dcéry. Na tieto svoje vrúcne vzťahy s Kremľom však trpko doplatil.
Ešte pred začiatkom invázie na Ukrajinu ho zatkli a vyšetrovali pre možnú vlastizradu. Čelil totiž obvineniam z toho, že s Ruskom spolupracoval v oblasti nezákonnej ťažby plynu v Čiernom mori, ako aj v oblasti dodávania uhlia z území v Donbase pod kontrolou rebelov.
Medvedčukovi sa po začiatku invázie podarilo ujsť z domáceho väzenia, no pri pokuse o útek z krajiny ho úrady znova zadržali. V septembri bol v rámci výmeny väzňov medzi Kyjevom a Moskvou vydaný do Ruska. Nie je známe, kde sa v súčasnosti nachádza.
Chorvátsko v marci 2022 skonfiškovalo jeho superjachtu v hodnote zhruba 191 miliónov eur. Tá ma putovať do dražby, výťažok ktorej pôjde na pomoc Ukrajine.