V prvom polroku sa darilo hlavne americkým akciovým trhom. Najsledovanejší akciový index S&P 500 vzrástol od začiatku roka o viac ako 16 percent. Jeho výkonnosť zatienil technologický index Nasdaq Composite, ktorý si pripísal takmer 33 percent. ČTK to povedal analytik spoločnosti Portu Lukáš Raška.

Akciové indexy podľa neho postupne znižujú straty, ktoré si pripísali v minulom roku. Deje sa tak napriek očakávaniam zo začiatku roka. Vtedajšia vyhliadka možnej recesie tlačila ceny akcií nadol, investorov tiež vystrašili krachy viacerých amerických bánk. Trhom ale vliala optimizmus do žíl klesajúca inflácia, a tiež znovu prebudené nadšenie z technologických firiem, hlavne tých zaoberajúcich sa umelou inteligenciou (AI), dodal.

„Globálne akciové indexy zostávajú v rastúcom trende, a to napriek rýchlo sa meniacej menovej politike. Väčšinu ziskov v Spojených štátoch aj za mesiac jún tvorili veľké technologické akcie, ktoré sú čiastočne zainteresované v novom trende umelej inteligencie. Zároveň ide vo väčšine prípadov o spoločnosti, ktoré sú vo svojom sektore lídrami a ich pozícia sa zdá byť napriek vysokej inflácii a sadzbám neotrasiteľná,“ uviedol analytik XTB Štefan Hájek.

Až 130 percentné zisky

Akcie výrobcu čipov Nvidie vzrástli podľa Rašku od začiatku roka o 195,5 percenta, akcie Microsoftu, ktorý vlastní populárny ChatGPT, o 42,1 percenta a Alphabetu, materskej firmy Googlu, o 34,3 percenta. Meta si v tomto roku pripísala vyše 130 percent, Amazon vzrástol o 51,9 percenta, Tesla získala 142,2 percenta. Akcie spoločnosti Apple od začiatku roka stúpli o 55,1 percenta.

Zahanbiť sa nenechali ani európske akcie. Index Euro Stoxx 50 tento rok zatiaľ vzrástol o 14,1 percenta. Dobre je na tom tiež nemecký index DAX 40, ktorý v júni dosiahol nové historické maximum a za celý polrok si pripísal 14,8 percenta. Európa sa rovnako ako USA potýka s vysokou infláciou, tak v USA ako aj v Európe sa ale darí inflácii znižovať. Naproti tomu britský akciový trh reprezentovaný indexom FTSE 100 má stále problémy a za prvých šesť mesiacov roka odpísal 0,3 percenta, upozornil Raška.

Japonský index Nikkei 225 vzrástol o viac ako 29 percent a dosiahol na najvyššie hodnoty za posledných 33 rokov. Darí sa mu vďaka slabšiemu jenu, ochote japonských firiem znovu investovať do inovácií a spätným odkupom akcií japonskými spoločnosťami. Naopak v Číne je situácia veľmi odlišná. Index Hang Seng sa prepadol na najnižšiu úroveň od finančnej krízy v roku 2009, v prvej polovici roka stratil 6,1 percenta hodnoty. Investori sa od druhej najväčšej ekonomiky odvracajú kvôli jej pomalému zotavovaniu z pandémie, geopolitickému smerovaniu a obmedzovaniu vývozu západných technológií, dodal Raška.

Ďalšie dôležité správy

New York
Neprehliadnite

Indexy S&P 500 aj Nasdaq rástli, ale obavy o ekonomiku pretrvávajú