- Podľa tradície založenej prvým prezidentom USA Georgeom Washingtonom skladajú jeho nástupcovi sľub s rukou na Biblii. Prezidenti sa v prísahe zaväzujú, že budú svedomite vykonávať svoj úrad a obhajovať americkú ústavu. Washington si k textu pridal slová „k tomu nech mi dopomáha Boh“, ktoré od tej doby prezidenti opakujú.
- Washington prisahal v roku 1789 v New Yorku, do Washingtonu na Kapitol sa slávnostný akt preniesol v roku 1801 s Thomasom Jeffersonom.
- Dátum prezidentského sľubu spočiatku pripadal na 4. marec, až druhá inaugurácia Franklina Roosevelta v roku 1937 sa konala 20. januára. V prípade, že tento tradičný dátum pripadá na nedeľu (ako tomu bolo napríklad aj v roku 2013), koná sa inaugurácia nasledujúci deň.
- Roosevelt založil ešte jednu tradíciu, keď išiel v roku 1933 ráno pred inauguráciou na bohoslužbu do kostola v Bielom dome. Po ňom to tak dodnes robia všetci noví prezidenti.
- Ďalšou zvyklosťou je, že dosluhujúca hlava USA väčšinou sprevádza svojho nástupcu na Kapitol (od roku 1837). Na inauguračnej slávnosti bývajú tiež prítomní aj predchádzajúci šéfovia Bieleho domu.
- Rozhlas prvýkrát prenášal inauguráciu Calvina Coolidge v roku 1925, v televízii sa prvýkrát objavil prenos z prezidentskej prísahy Harryho Trumana v roku 1949. Inauguráciu Billa Clintona v roku 1997 potom bolo prvýkrát možné sledovať aj na internete.
- Čo sa týka prejavov, väčšina ich nebola výnimočná, niektoré ale vošli do dejín. Najkratšiu reč s 135 slovami predniesol v roku 1793 Washington, viac ako 90 minút naopak rečnil v roku 1841 William Harrison. Stalo sa mu to ale osudným, v mraze prechladol a za necelý mesiac zomrel.
- Slávna veta zaznela v roku 1961 pri inauguračnom prejave Johna Fitzgeralda Kennedyho: „Nepýtajte sa, čo pre vás môže urobiť vaše vlasť. Pýtajte sa, čo pre svoju vlasť môžete urobiť vy...“.
- Po atentáte na Kennedyho v roku 1963 skladal jeho nástupca, viceprezident Lyndon Johnson, ako jediný v histórii USA prísahu na palube prezidentského špeciálu Air Force One.
- O zmenu tradície sa v roku 1981 postaral Ronald Reagan, keď inauguračný ceremoniál nechal premiestniť k západnému priečeliu Kapitolu, aby ho tak mohlo sledovať oveľa viac ľudí.
Unikátna fotografia inaugurácie Abrahama Lincolna z roku 1861 Zdroj: SITA
- Inaugurácia Baracka Obamu v roku 2009, prvého prezidenta USA tmavej pleti, sa niesla v duchu tradícií Abrahama Lincolna. Štátnik, ktorý sa zaslúžil o zrušenie otroctva, je rovnako ako Obama spätý so štátom Illinois. Obama si prial prisahať na originálnu Lincolnovu bibliu.
- Sľub do rúk predsedu Najvyššieho súdu sa pritom vtedy neobišiel bez mierneho prerieknutie, Obama si preto prísahu o deň neskôr ešte pre istotu zopakoval v súkromí Bieleho domu.
- Inauguračný deň okrem sľubu prezidenta a viceprezidenta zahŕňa rad ďalších akcií. Patrí medzi ne pochod po washingtonskej Pensylvánskej triede, hudobné vystúpenia či slávnostné plesy.