Aktualizované 26. 10. 2010 o 15:30

Parlament dnes opäť neschválil návrh na zúženie imunity poslancov. Vládna koalícia chcela túto výsadu ponechať len na výroky a hlasovanie zákonodarcov v snemovni; na potrebnú zmenu ústavy jej však chýbala väčšia podpora opozičného Smeru-SD a SNS, ktorých poslanci sa zväčša postavili proti návrhu. Koalícia má v Národnej rade 79 kresiel, ústavný zákon musí podporiť aspoň 90 zo 150 poslancov. Do budúcna sa počíta so zúžením priestupkovej imunity, na ktorej presadenie ústavná väčšina nie je potrebná.

Najnovší návrh okresať imunitu poslancov a sudcov predložila v auguste premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Na výraznom obmedzení poslaneckej imunity sa zaviazala vláda v programovom vyhlásení. Oslabenie výsady plánovala presadiť zmenou ústavy a následne novelou Trestného poriadku. Pôvodne mali o návrhoch poslanci rozhodovať už v septembri. V snemovni však chýbalo dostatok zákonodarcov, a preto sa hlasovanie odložilo na ďalšiu schôdzu. Radičová následne chcela následne o predlohe rokovať so šéfom Smeru-SD Robertom Ficom, ten však na schôdzku napriek ústupkom koalície neprišiel.

V prípade, že by zmena ústavy a Trestného poriadku prešli, trestné stíhanie by už po novom nemusel odobriť parlament. V minulosti sa stíhaniu vyhol napríklad poslanec vtedajšej najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Ján Kvorka, ktorý v roku 2006 údajne zbil muža. Zákonodarcovia sa mali tiež zodpovedať aj za priestupky, čo v praxi znamená, že by platili pokutu napríklad za prekročenie povolenej rýchlosti. Zo zmien vyplývalo aj oslabenie imunity sudcov, proti čomu sa tiež postavil Smer-SD.

Vládny návrh nakoniec podporilo 75 zo 136 prítomných zákonodarcov, 59 bolo proti. Návrh podporili aj Anna Belousovová a Rudolf Pučík z opozičnej SNS. Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) po odmietnutí zmien v ústave informoval, že novelu Trestného poriadku ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) stiahla z rokovania.

"Dopadlo to, ako dopadlo. Náš klub hlasoval celý za, opozícia však nezahlasovala. Koalícia predloží zrejme už v decembri zmeny priestupkového zákona, na zmeny ktorého opozíciu nepotrebujeme," zhrnul pre ČTK šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd László Solymos.

Návrh obmedziť ochranu poslancov sa dostal do snemovne už viackrát, ale doposiaľ nikdy nenašiel dostatočnú podporu. Naposledy na jar 2008 vtedajší šéf parlamentu a súčasný predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Pavol Paška stiahol svoj návrh na zrušenie poslaneckej imunity po tom, ako poslanci z koalície aj opozície hlasovanie o tomto bode niekoľkokrát zablokovali.

Ilustračné foto na titulke - Archív