Import ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) do Francúzska sa viac ako zdvojnásobil, a to napriek snahe Európy obmedziť energetické nákupy, ktoré financujú inváziu Kremľa na Ukrajinu. Analýza, o ktorej informuje euronews.com, zistila, že krajiny EÚ celkovo doviezli o sedem percent viac ruského LNG v prvej polovici tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, pričom najviac z toho zabrali francúzske spoločnosti. Obmedziť sa podarilo len dovoz ropy.
Zakladateľ neziskovej organizácie Razom We Stand, ktorá vedie kampaň za prísnejšie sankcie, Oleh Savytskyi uviedol, že cieľ EÚ prestať odoberať všetky ruské fosílne palivá do roku 2027 je „katastrofálne mimo kurzu“. Krajiny, ktoré nakupujú ruský LNG, podľa neho sabotujú energetickú transformáciu kontinentu a prispievajú miliardami na ruské vojnové úsilie.
Európske vlády tvrdia, že úplný zákaz dovozu ruského plynu by spôsobil prudký nárast cien energií a vykurovania a negatívne by ovplyvnil priemyselných používateľov plynu. Analýzu prvýkrát zverejnil Inštitút pre energetické hospodárstvo a finančné analýzy (Institute for Energy Economics and Financial Analysis, IEEFA) na základe údajov z Kpler a ICIS, pôsobiacich v oblasti lodnej prepravy.
Americké lode s LNG smerujú do Ázie, ktorá platí viac. Európe zostáva závislosť od Ruska
Inštitút uviedol, že francúzske spoločnosti importovali takmer 4,4 miliardy kubických metrov ruského LNG v prvej polovici tohto roka v porovnaní s viac ako dvoma miliardami kubických metrov v rovnakom období minulého roka. Nasledujúci najväčší importéri, Španielsko a Belgicko, zaznamenali jednopercentný nárast a 16-percentný pokles.
Francúzsky energetický gigant TotalEnergies, ktorý mal najväčší podiel na dovoze, uviedol, že je viazaný zmluvami podpísanými pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Ministerstvo financií a hospodárstva Francúzska pre agentúru AP uviedlo, že útoky jemenských povstalcov na lode prechádzajúce Suezským prieplavom prinútili k preformovaniu dovozu LNG. Plyn z Blízkeho východu sa už nemôže ľahko dostať do Európy, zatiaľ čo ruská trasa z Arktídy je voľná.