Nositelia Radu britského impéria Mohsin a Zuber Issaovci vybudovali svoje maloobchodné impérium v ére ľahkých peňazí v minulom desaťročí prostredníctvom financovania na dlh. Vznikla tak jedna z najväčších sietí čerpacích staníc a obchodov so zmiešaným tovarom, informuje Bloomberg.
Popri tom zakladatelia EG Group rozprávkovo zbohatli, získali ocenenia aj obľubu medzi členmi britskej kráľovskej rodiny. Teraz, v čase vyšších úrokových sadzieb trvajúcich dlhšiu dobu, sa bratia Issaovci ocitli v náročnom boji o udržanie si kontroly nad svojím rozľahlým obchodným impériom, ktoré zahŕňa viac ako šesťtisíc čerpacích staníc po celom svete, reštaurácie Subway a britský reťazec supermarketov Asda.
Vyššie náklady na pôžičky nútia bratov a britskú súkromnú investičnú spoločnosť TDR Capital, ktorá ich podporila pri väčšine ich významných obchodov, predať dôležité aktíva, aby splatili dlhy. Stále majú celkové podiely vo výške viac ako miliarda dolárov v každej zložke holdingu, ale ich hodnoty v priebehu dvoch rokov klesli.
Keďže v Spojenom kráľovstve rastú životné náklady, čelia nevôli spotrebiteľov voči zvyšovaniu cien pohonných hmôt. „Zistili, že sú pod tlakom,“ povedala profesorka financií na Univerzite kráľovnej Márie v Londýne Gülnur Muradoglu. „Toto je prvýkrát, čo skutočne zažívajú ťažkosti.“
Zmenšujúci sa majetok bratov takisto obmedzuje ich investičné úsilie. Hodnota ich podielov v EG Group a Asda klesla od konca roka 2021 o takmer 60 percent a podľa indexu miliardárov Bloomberg má teraz hodnotu približne 2,6 miliardy dolárov.
Bratia Issaovci budovali svoje impérium prostredníctvom miliardových akvizícií. Hrubý majetok súrodencov v rámci ich impéria vzrástol za posledné dve desaťročia takmer o tri milióny percent na viac ako 30 miliárd dolárov.
Ich obchodná horúčka dosiahla vrchol v roku 2021, keď spolu s TDR dokončili akvizíciu Asda od amerického Walmartu. Bratia sa tak stali lídrami na vysoko konkurenčnom britskom trhu s potravinami, ale načasovanie nemohlo byť horšie. Sú príkladom toho, čo sa môže stať, keď sa veľké podniky ocitnú pod ťarchou negatívnych zmien na trhu.