Veľký problém s nezamestnanosťou majú podľa nich predovšetkým utečenci z Iraku a Sýrie, ktorí vlani pricestovali do krajiny. Kým medzi rodenými Nemcami sa miera nezamestnanosti pohybuje na úrovni štyroch percent, u ľudí prisťahovaleckého pôvodu je nezamestnanosť dvojnásobná.

Za problematické označili zástupcovia štatistického úradu aj to, že 29 percent imigrantov prácu ani nehľadá, to znamená, že sa buď vzdelávajú, alebo starajú doma o rodinu. U rodených Nemcov je tento podiel len 20 percent.

Veľký počet nezamestnaných je medzi utečencami z Iraku a Sýrie. Na jedného nezamestnaného Iračana vlani pripadal jeden pracujúci, u Sýrčanov to boli viac ako dva nezamestnaní na jedného pracujúceho. Oproti roku 2011 sa podiel nezamestnaných Iračanov a Sýrčanov výrazne zvýšil, pritom v celom Nemecku miera nezamestnanosti klesla.

Imigranti majú tiež v priemere nižšie platy. Priemerný čistý mesačný príjem rodených Nemcov predstavuje 2235 eur, medzi prisťahovalcami sa plat pohybuje okolo dvoch tisíc eur. Najnižšia platy poberajú prisťahovalci z krajín z východnej časti Európskej únie, ktorí zarábajú priemerne 1790 eur mesačne.

Vzhľadom k nižším mzdám a vyššej nezamestnanosti sú prisťahovalci častejšie ohrození chudobou, čo platí najmä o imigrantoch vo vyššom veku. Takmer štvrtina imigrantov vo veku medzi 50 a 64 rokmi žije v chudobe, u rodených Nemcov to je 11 percent. Chudoba ohrozuje tretinu prisťahovalcov starších ako 65 rokov, medzi Nemcami je to 12 percent.