Kandidátke Igora Matoviča hrozí rozštiepenie

Rôznorodá kandidátka Obyčajných ľudí a nezávislých osobností zložená z „matovičovcov“, bývalých kresťanských demokratov, členov OKS, ochranárov, pirátov, občianskych aktivistov, rómskych aktivistov, umelcov či konzervatívne založených novinárov stihla ukázať vážne trhliny ešte pred voľbami. Kameňom úrazu nie je pritom aspoň oficiálne žiadny ideologický spor, ale požiadavka I. Matoviča, aby kandidáti prešli testami na detektore lži.

Proti návrhu sa vzbúrili zástupcovia KDS (Vladimír Palko, František Mikloško) či OKS (Ondrej Dostál, Peter Zajac), medzi nespokojencami sú aj jednotka na kandidátke Martin Mojžiš z časopisu .týždeň, novinár Eugen Korda a herec Štefan Bučko. Odkázali, že ak bude I. Matovič trvať na testoch, z kandidátky odídu. Z úst V. Palka padli slová „debilný návrh“ a dodatok, že metóda nie je stopercentne účinná a môže niekomu zničiť život.

I. Matovič reagoval, že otázkou malo byť, či niekedy v živote vzali úplatok. Testom sa mali podrobiť vraj len on sám a predsedovia strán, teda P. Zajac (OKS) a V. Palko (KDS). A trvá na tom. "Inak nedokážeme ľuďom, že to s politikou a čistotou politiky myslíme vážne,“ povedal. Dodal, že o oboch politikoch začína pochybovať. Ak budú obe strany zásadové, rozpad kandidátky môže byť na dosah.

Očividne ale nejde jedine o detektor. M. Mojžiš poznamenal, že v hnutí sa už prejavujú prvky „kultu osobnosti“. „Je to kampaň jedného človeka, nie je to kampaň celej kandidátky,“ poznamenal s dodatkom, že I. Matovič si vymýšľa mediálne príťažlivé predstavenia a od kandidátov žiada, aby sa na nich zúčastnili.

Vnútorné spory u „matovičovcov“ môžu byť pre voličov i pre prípadných politických partnerov najväčším strašiakom. Hroziaca nejednotnosť je zároveň najslabším miestom predvolebnej stratégie I. Matoviča založenej na priťahovaní nespokojných voličov z viacerých názorových prúdov. Ak by sa spor ešte vyostril, kandidáti sa môžu do 48 hodín pred začiatkom volieb sami stiahnuť z kandidátky. Alebo ich stade môže vylúčiť politická strana.

 

Igor Matovič neudržal jednotu ani do volieb

Tlačová konferencia rebelov z kandidátky Obyčajných ľudí, snímka z vysielania TA3

Kto ešte nie je proti ACTA, nech sa poponáhľa

Robertovi Ficovi stálo za to už na druhej tlačovej konferencii zdôrazniť, že Smer-SD je proti medzinárodnej „protifalšovateľskej“ dohode ACTA. Líder Smeru-SD zdôraznil, že jeho strana dokument v súčasnej podobe nepodporí. Kto všetko sa už na Slovensku vyslovil proti tejto nepopulárnej dohode? Najostrejšie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (na kandidátke majú aj členov pirátskej strany), potom SaS (minister Juraj Miškov práve dnes oznámil odloženie príprav na jej ratifikáciu, ale aj SNS a ĽS-HZDS.

Potom sú tu menej jednoznačné stanoviská. Z KDH by za dohodu nehlasoval poslanec Anton Marcinčin, strana ako celok sa ešte nevyjadrila. Aj v SDKÚ-DS malo výhrady viacero zákonodarcov. Ani Most-Híd sa zatiaľ nerozhodol.

Tentoraz boli potraviny príliš lacné

Predseda školského výboru parlamentu Dušan Čaplovič zo Smeru-SD upozornil školy a samosprávy, aby školské jedálne nenakupovali len tak hocijaké lacné zahraničné potraviny, ale dbali aj na ich kvalitu a výdatnosť. A tiež pôvod. Ministerstvo školstva podľa neho po voľbách bude musieť vážne prehodnotiť pravidlá školského stravovania.

Ministerstvo reagovalo, že vydalo normy a približne tisíc receptúr pre školské stravovanie vrátane diétnych jedál v roku 2011. "V normách sú presne definované potravinové komodity s najvyššou kvalitou, pričom sa preferujú čerstvé sezónne potraviny z regionálnych zdrojov," vyhlásila hovorkyňa ministerstva.

Mikuláš Dzurinda nakoniec išiel pred kamery sám

Demonštrácia jednoty celého vedenia SDKÚ-DS v čase kauzy Gorila sa nekonala, preto pred kamery v nedeľu predstúpil Mikuláš Dzurinda sám. „Toto je moja kauza, nepotrebujem barličku ani zľava, ani sprava,“ poznamenal. Vyhlásil, že nedovolí zo seba urobiť zlodeja a neeviduje ani žiadne tlaky na svoje odstúpenie. Žiadna iná strana podľa neho neurobila v boji proti korupcii toľko, ako SDKÚ-DS a vláda Ivety Radičovej.

Predseda SDKÚ-DS zároveň pokračoval vo svojom slovnom súboji s ministrom vnútra Danielom Lipšicom (KDH). Vytkol mu (ako aj policajnému prezidentovi Jaroslavovi Spišiakovi), prečo polícia počas jeho pôsobenia nezačala kauzu Gorila vyšetrovať skôr. Ministerstvo vnútra reagovalo, že podozrenia zo spisu sa začali vyšetrovať ešte pred zverejnením Gorily na internete. Prípad jej však vraj odňala vojenská prokuratúra a zastavila trestné stíhanie.

Igor Matovič neudržal jednotu ani do volieb

M.Dzurinda na rokovaní vlády

Mikuláš Dzurinda dopĺňa Ivetu Radičovú

Šéf SDKÚ-DS vytiahol aj jedno nové tvrdenie ku kauze Gorila. Vyhlásil, že sa spolu s Ivetou Radičovou v jej dome v Novej Dedinke stretol so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom. Stalo sa to vraj vo februári 2009, teda pred prezidentskými voľbami a nevidí na tom nič zlé. Premiérka predtým novinárom potvrdila len to, že sa stretla u nej doma s predstaviteľmi Penty ešte pred nástupom do funkcie, odmietla však povedať presne s kým a kedy.

Predseda Smeru-SD Robert Fico zareagoval pohotovo. „O čom inom, ako o finančnej podpore sa niekto môže baviť s prezidentským kandidátom pred prezidentskými voľbami, aký iný zmysel takéto stretnutie mohlo mať,“ vyhlásil na tlačovej konferencii. Premiérka hneď odmietla, že by Penta mala čokoľvek spoločné s jej prezidentskou kampaňou.

Stále tak platí, že stredopraví politici sa v kauze Gorila potápajú navzájom, kým R. Ficovi stačí občas debatu usmerniť vhodnou poznámkou.

Ďalší pravicový súboj

Predseda SaS Richard Sulík vyhlásil, že pravici by pomohol odchod predsedu SDKÚ-DS M. Dzurindu a podpredsedu Ivana Mikloša. „Kým oni dvaja budú v slovenskej pravici, tak nie je šanca na jej obrodu, na nejaké znovuzotavenie sa slovenskej pravice,“ vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA. „Každý, kto dnes volá po výmene lídrov pravicových strán, tak nemá dobrý úmysel, pretože má jeden jediný úmysel - zneistiť tieto strany, destabilizovať tieto strany," reagovala v diskusii Slovenského rozhlasu ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).

Ivan Mikloš v inej debate zas na adresu SaS odsekol, že liberáli položili vládu a teraz ešte rozbíjajú aj pravicu a dláždia cestu k moci R. Ficovi. "Nesúhlasím s tým, že podsúvate verejnosti, že hrozba návratu Fica je akoby vyššia priorita nad vyvodením zodpovednosti za stav, ktorý tu po 20 rokoch je," reagoval zas poslanec SaS Jozef Kollár.

Nová agentúra namerala SDKÚ-DS prekvapujúco málo

O agentúre na prieskum verejnej mienky s názvom Prieskumy ešte počulo len minimum ľudí. Niet divu, keďže bola do Obchodného registra zapísaná len 2. februára. A svojím prieskumom hneď prekvapila, SDKÚ-DS by vraj podporilo len 5,3 percenta rozhodnutých voličov. Konateľ agentúry, politológ a bývalý šéf Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade Pavol Marchevský, si však za výsledkami stojí a vylučuje prepojenie na akúkoľvek politickú stranu.

Je na tom SDKÚ-DS až tak zle?

strana

Smer-SD

KDH

Most-Híd

SaS

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

SDKÚ-DS

99 percent

SNS

SMK

percentá

41,5

10,8

8,2

5,9

5,6

5,3

4,8

3,9

3,0

mandáty

81

21

16

11

11

10

-

-

-


Prameň: Prieskumy, 24.-31.1.2012, 1024 respondentov

Greenpeace urobí stranám zelené hodnotenie

Mimovládne organizácie CEPTA a Greenpeace rozposlali všetkých 26 politických strán kandidujúcich v marcových voľbách dotazníky, podľa ktorých chcú zisťovať ich názory na ochranu životného prostredia. Následne plánujú vytvoriť prehľad a ten poskytnúť voličom. „Ak nepočítame všetky gorily a sasanky, v doterajšej predvolebnej kampani sa problematika ochrany a tvorby životného prostredia zatiaľ buď neobjavila vôbec, alebo len okrajovo,“ sťažoval sa riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.

Prehovoria im do duše?

Zástupcovia katolíckej cirkvi sa budú vo februári stretávať s predstaviteľmi niektorých politických strán, ktoré kandidujú do parlamentných volieb. Konkrétne podľa agentúry SITA oslovili sedem zoskupení – šesť parlamentných strán plus jedna nemenovaná, ktorá by sa podľa posledných prieskumov tiež dostala do parlamentu.

Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.

Staršie články nájdete tu.

Ilustračné foto - SITA / Diana Černáková

Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger