Rast globálneho dopytu po rope bude v budúcom roku pomalší, ako sa pôvodne predpokladalo. Uviedla to v piatok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej najnovšej mesačnej správe. Poukázala pritom na nevýrazné makroekonomické podmienky, „vypršanie" vplyvu zotavovania ekonomík po pandémii a rozširovanie elektrických vozidiel.
IEA predpovedá, že rast dopytu po rope sa v roku 2024 spomalí na milión barelov denne. To je o 150-tisíc barelov denne menej ako v predchádzajúcej prognóze.
„Globálne ekonomické vyhliadky zostávajú náročné vzhľadom na prudko rastúce úrokové sadzby a prísnejšie bankové úvery, čo vyvíja tlak na podniky, ktoré sa musia vyrovnať tiež so spomalením výroby a obchodu," uviedla IEA.
Prognóza pre tento rok sa nezmenila
V roku 2023 sa globálny dopyt po rope zvýši o 2,2 milióna barelov na 102,2 milióna barelov denne vďaka podpore leteckej dopravy v lete, zvýšeniu spotreby ropy pri výrobe energie a nárastu petrochemickej aktivity v Číne. Ázijská krajina, ktorá je najväčším dovozcom ropy, sa bude pritom podieľať viac ako 70 percentami na náraste dopytu aj napriek obavám o ekonomické zdravie.
Táto prognóza sa v porovnaní s predchádzajúcim odhadom IEA do značnej miery nezmenila. V júni dosiahol dopyt rekordných 103 miliónov barelov denne a august by mohol priniesť ďalší vrchol, dodala IEA.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo svojej mesačnej prognóze vo štvrtok zopakovala svoje odhady dopytu po rope, pričom v roku 2024 očakáva nárast o 2,25 milióna barelov denne v porovnaní s rastom o 2,44 milióna barelov denne v roku 2023.
Znižovanie dodávok a ceny ropy
Na strane ponuky sa produkcia v uplynulých mesiacoch výrazne spomalila aj v dôsledku dobrovoľného zníženia ťažby v Saudskej Arábii o milión barelov denne od júla. OPEC a jeho spojenci z aliancie OPEC+ začali koncom roka 2022 znižovať dodávky, aby podporili ceny ropy, a v júni predĺžili obmedzenie dodávok do roku 2024.
Ak budú pokračovať súčasné ciele OPEC+, dodávky ropy by sa v treťom štvrťroku mohli znížiť o 2,2 milióna barelov denne a vo štvrtom štvrťroku o 1,2 milióna barelov denne, čo by mohlo podporiť ďalšie zvýšenie cien, predpovedala IEA v piatok.