Rusko presmerovalo viac ako milión barelov denne do Indie, Číny a Turecka, keďže po invázii na Ukrajinu prišli o mnoho pôvodných zákazníkov, uviedla agentúra v utorok. Toky do týchto krajín sa však v poslednom čase ustálili, čo vyvoláva špekulácie, že Rusko možno nebude schopné ďalej zvyšovať dovoz.
Ak by ich výnosy zostali stabilné, zvyšok sveta by musel do februára strojnásobiť ruský dovoz na približne 3,3 milióna barelov denne, uviedla IEA vo svojej správe. „Nemyslíme si, že je to reálne,“ povedala a dodala, že Rusko môže do konca marca stratiť takmer 2 milióny barelov denne v porovnaní s úrovňou ťaženia pred vojnou. V budúcom roku sa môže dostať do bodu, kedy bude čerpať v priemere len 9,6 milióna barelov ropy denne.
Podľa výpočtov agentúry Bloomberg založených na mediálnych správach a údajoch z útvaru CDU-TEK ministerstva energetiky ťažilo Rusko od januára do októbra v priemere približne 10,7 mil. barelov denne.
Európska únia má 5. decembra zakázať dovoz väčšiny ruskej ropy a od 5. februára aj import rafinovaných produktov. Tento krok vytvorí nie len produkčné riziká pre Rusko, ale aj prehĺbi problémy so zásobovaním regiónu, keďže alternatívne zdroje palív nemusia stačiť na vyplnenie nedostatku ropy.
Koalícia Európskej únie zamedzí tankerom plaviacim sa pod vlajkou EÚ prepravovať ruský náklad. Ďalej plánuje zakázať poskytovanie námorných služieb vrátane poistenia plavidiel tretích strán zapojených do obchodovania s Ruskom. To môže ďalej obmedziť presmerovanie tokov ruskej ropy z Európy.
Odoberatelia a predajcovia barelov ropy sa chystajú rozšíriť využívanie „tieňového obchodu, vrátane prekladania tovaru na šírom mori s využitím ‚tmavých‘ tankerov“, ozrejmila IEA.
Na základe októbrových údajov bude Kremeľ podľa IEA musieť nájsť nový trh pre približne 1,5 milióna barelov ropy denne a 1 milión barelov ropných produktov.