Dvadsaťdeväťročný Francúz Omar Ismail Mostefai bol identifikovaný podľa prsta, ktorý bol nájdený v koncertnom stredisku Bataclan.

O. Mostefai, ktorý žil na parížskom predmestí Courcouronnes, bol jedným z mužov, ktorí spáchali samovražedný atentát namierený proti návštevníkom rockového koncertu v centre Bataclan. Policajný zdroj povedal agentúre AFP, že prvoradou úlohou polície je teraz identifikovať aj ostatných atentátnikov. Policajti potom budú zisťovať, či útočníci mali komplica.

Francúzska polícia v noci na nedeľu zadržala Mostefaiovho otca a brata, uviedol server BBC. Starší brat identifikovaného útočníka sa na políciu prihlásil dobrovoľne. „Je to šialené, sám som bol včera večer v Paríži, videl som, aký to bol zmätok,“ povedal v sobotu agentúre AFP predtým, ako ho polícia umiestnila do cely predbežného zadržania. Zdôraznil tiež, že sa s bratom niekoľko rokov vôbec nestýkal.

Zo sobotňajšieho vyjadrenia parížskeho prokurátora možno vyvodiť, že O. Mostefai mal dlhodobo problémy so zákonom. V trestnom registri má osem záznamov z rokov 2004 až 2010, nikdy ale nebol vo väzení. V roku 2010 sa stal terčom sledovania tajnými službami kvôli údajnej radikalizácii, ale nikdy nebolo odhalené jeho zapojenie do zločineckej alebo teroristickej organizácie. Podľa agentúry AFP policajti overujú informáciu, že vlani cestoval do Sýrie.

Podľa francúzskych médií O Mostefai v zime na prelome rokov 2013-14 strávil niekoľko mesiacov v Sýrii, kam sa dostal z Turecka. Rodina o ňom v poslednom čase nemala žiadne správy. Podľa brata bol nejaký čas v Alžírsku, odkiaľ rodina pochádza.

Meno ďalšieho predpokladaného útočníka zverejnil srbský denník Blic, ktorý vo svojom nedeľnom vydaní prináša fotokópiu sýrskeho cestovného dokladu nájdeného údajne na mieste jedného z parížskych útokov a vydaného na meno Ahmad Almohammad. Muž má podľa pasu 25

Denník Blic neodhaľuje svoj zdroj, z ktorého získal snímku pasu, ale píše, že srbské úrady dostali od francúzskych bezpečnostných zložiek žiadosť o pomoc a sprístupnenie databázy do krajiny prichádzajúcich migrantov. Do západnej Európy sa tento muž dostal cez Srbsko.

Francúzske médiá však k identickému príbehu o púti „utečenca“ zo Sýrie na západ Európy cez grécky ostrov Leros uvádzajú iné meno - má údajne ísť o Abbdulakbaka B., ktorý sa 3. októbra vylodil na gréckom ostrove Leros, kde ho zaregistrovali podľa smerníc EÚ a odkiaľ sa balkánskou trasou dostal do Francúzska.

Grécke úrady v noci na nedeľu pripustili, že medzi útočníkmi v Paríži mohli byť až dvaja muži, ktorí sa do Francúzska dostali po balkánskej ceste a cez jej vstupnú bránu - Grécko.

Parížsky prokurátor Francois Molins v sobotu potvrdil, že na mieste jedného z výbuchov sa našiel pas Sýrčana narodeného v roku 1990. Prokurátor podotkol, že na rozdiel od Mostefaia, táto osoba francúzskym tajným službám nebola známa.

Francúzski vyšetrovatelia zatiaľ nedospeli k záveru, či nájdený pas skutočne patrí útočníkovi.
Podľa zdrojov zo súdneho lekárstva citovaných rozhlasovou stanicou Europe 1 dvaja z útočníkov mali len 15-18 rokov. Oficiálne túto informáciu nikto nevyvrátil ani nepotvrdil.

Belgická vláda oznámila, že pre akcie s vysokou návštevnosťou zvyšuje stupeň pohotovosti z terajšieho druhého na najvyšší tretí. Maximálna policajná pohotovosť sa podľa kabinetu týka najmä športových podnikov a zábavných podujatí. Opatrenia prijala na svojom nočnom zasadnutí belgická Bezpečnostná rada, keď sa ukázalo, že stopa po organizátoroch piatkovej teroristickej akcie v Paríži môže viesť do Belgicka.

Medzi obeťami piatkovej teroristické akcie sú podľa neoficiálnych správ občania dvanástich štátov. Zahynul jeden Američan, dve Tunisanky, jeden Švéd, dvaja Mexičania, jedna Španielka, dvaja Rumuni, dvaja Portugalci, jeden Marokánec, dvaja občania Čile, jeden Brit, traja Belgičania a jeden Alžírčan.