Spoločnosť International Business Machines (IBM) predstavila nový, rýchlejší a energeticky účinnejší čip, ktorý je podľa nej prvým čipom vyrábaným novou technológiou dva nanometre (2nm). Táto technológia by mohla byť až o 45 percent rýchlejšia ako technológia sedem nanometrov bežná pri súčasných notebookoch a telefónoch, uviedla firma.
📣 Today, IBM is unveiling the world's first 2 nanometer (nm) transistor-based chip, the smallest yet, which will unlock greater performance and energy efficiency over the next decade.
— IBM Research (@IBMResearch) May 6, 2021
Learn more 👉 https://t.co/r913DgsaJO pic.twitter.com/cHVpbB9BVp
Bude však pravdepodobne ešte niekoľko rokov trvať, než sa táto technológia dostane na trh ako bežná. IBM, kedysi významný výrobca čipov, teraz zadáva svoju produkciu čipov firme Samsung Electronics, nechala si však vývojové centrum pre čipy v americkom meste Albany. To má tiež dohody o spoločnom vývoji technológií so Samsungom a Intelom, uviedla agentúra Reuters.
Problém s dodávkami čipov pre automobilky bude trvať ešte niekoľko mesiacov
Podľa IBM vďaka novej technológii je na čip veľkosti nechta na ruke možné umiestniť 50 miliárd tranzistorov. Pri technológii 5nm je to 30 miliárd tranzistorov. Čím viac tranzistorov, tým je procesor rýchlejšie, výkonnejší a energeticky úspornejší.
Čipy hrajú zásadnú úlohu vo všetkom, od výpočtovej techniky po komunikačné zariadenia, dopravné systémy a kritickú infraštruktúru. Dopyt po zvýšenom výkone čipov a energetickej účinnosti stále rastie, najmä kvôli rozvoju hybridného cloudu, grafických kariet, umelej inteligencie a internetu.
Podľa IBM môžu mať pokročilejšie čipy niekoľko výhod. Patrí medzi ne až štvornásobne vyššia výdrž batérie mobilného telefónu či zníženie uhlíkovej stopy dátových centier, ktorá sa na celosvetovej spotrebe energie podieľajú jedným percentom. Ďalej tiež umožní výrazné zrýchlenie funkcií laptopov a umožní rýchlejšiu detekciu objektov a reakčnú dobu pri autonómnych vozidlách.