Automobilka Beijing Hyundai Motor ponúkla na predaj svoju továreň v západočínskom meste Čchung-čching s vyvolávacou cenou 3,68 miliardy jüanov (zhruba 460 miliónov eur). Beijing Hyundai Motor je spoločným podnikom juhokórejskej automobilky Hyundai Motor a čínskej firmy Beijing Automotive Group Co (BAIC). Hyundai teraz upravuje svoju stratégiu pre čínsky trh v reakcii na ostrú cenovú konkurenciu a slabnúci dopyt.
Továreň začala výrobu v roku 2017 s kapacitou 300-tisíc vozidiel ročne. „Hyundai Motor pracuje na rôznych opatreniach na zlepšenie výkonu v Číne. Plánujeme podporiť snahu o zvýšenie ziskovosti optimalizáciou výroby, "povedal agentúre Reuters hovorca juhokórejskej automobilky. „O kupcovi a časovom harmonograme predaja ešte nebolo rozhodnuté," dodal.
Reštrukturalizácia pokračuje
Automobilka Hyundai už v júni oznámila, že bude pokračovať v reštrukturalizácii čínskych aktivít, pričom sa zameria na ich ziskovosť. Podnik mal v minulosti v Číne päť tovární, jednu z nich však predal už v roku 2021. Automobilka plánuje, že bude v Číne prevádzkovať časom len dve fabriky.
Hyundai spolu so svojou sesterskou spoločnosťou Kia Motors patrí z hľadiska počtu predaných áut medzi päť najväčších automobiliek na svete. Firmy sa však v posledných rokoch stretávajú s poklesom predaja v Číne.
Expanzia v Indii
Automobilka Hyundai teraz však rozširuje svoje aktivity v susednej Indii. Minulý týždeň oznámila, že sa dohodla na kúpe továrne amerického konkurenta General Motors v západoindickom štáte Maháráštra.
Továreň General Motors má výrobnú kapacitu 130-tisíc vozidiel ročne. Automobilka Hyundai už v prvom polroku zvýšila svoju výrobnú kapacitu v Indii o 70-tisíc na 820-tisíc vozidiel ročne. Prevzatie fabriky GM má firme pomôcť dosiahnuť v Indii výrobu zhruba milión vozidiel ročne.
V novembri 2008 Hyundai oficiálne začal sériovú výrobu osobných áut v Nošoviciach na Frýdecko-místecku, zatiaľ čo Kia spustila v decembri 2007 sériovú výrobu osobných áut pri Žiline na Slovensku.