Slovensko má piate najdrahšie hypotéky aj spotrebné úvery v eurozóne. Priemerný ročný úrok na hypotéky bol v júli tohto roka 4,2 percenta, kým v eurozóne 3,7 percenta. Pri spotrebných úveroch bol úrok na Slovensku 9,7 percenta a v eurozóne 7,8 percenta. V aktuálnom ekonomickom prehľade na to poukázal Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA). Najdrahšie úvery sú podľa neho v pobaltských štátoch, kde mali vysokú infláciu a pre investorov sú rizikovejšie.

Drahé hypotekárne úvery zvyšujú náklady na bývanie, upozornil inštitút. „Podiel výdavkov na bývanie, elektrinu a plyn na celkových výdavkoch domácností bol vlani na Slovensku na úrovni 30,4 percenta, čo bolo najviac v Európskej únii,“ vyčíslil ISA.

Pripomenul, že zlacneniu úverov pomáha v poslednom čase Európska centrálna banka (ECB). V septembri už druhýkrát tento rok znížila svoje kľúčové sadzby. Depozitnú sadzbu, ktorou ovplyvňuje menovú politiku, znížila o 25 bázických bodov na aktuálnych 3,5 percenta.

Cieľom ECB je pritom držať infláciu v eurozóne na dvoch percentách. V auguste rástli ceny tempom 2,2 percenta, čo bolo najmenej od júla 2021. Do konca roka by však mala inflácia zase mierne stúpnuť.

„Na Slovensku rástla inflácia v auguste druhý mesiac po sebe, medziročne o 3,2 percenta. To je štvrtý najrýchlejší rast v eurozóne po Belgicku (4,5 percenta), Estónsku (3,4 percenta) a Holandsku (3,3 percenta),“ doplnil inštitút.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Tento mesiac analytici sa očakávajú zníženie sadzieb ECB a prvýkrát aj Fedu