Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje občanov na prevenciu pred cestou do oblastí postihnutých Zika vírusom. K 21. decembru minulého roka medzi ne zaradili Brazíliu, atlantické súostrovie Cape Verde, Kolumbiu, Salvádor, Fidži, Francúzsku Guyanu, Guatemalu, Honduras, Martinique, Mexiko, Novú Kaledóniu, Panamu, Paraguaj, Samou, Šalamúnove ostrovy, Surinam, Vanuatu i Venezuelu.

Zika vírus prenášajú komáre. Inkubačná doba je od troch do 12 dní, pričom príznaky bývajú zväčša mierne a trvajú od dvoch do siedmich dní. Nákaza vírusom sa prejavuje zvýšenou teplotou nad 38,5 stupňa Celzia, bolesťami kĺbov, opuchmi najmä menších kĺbov na rukách a nohách, makulopapulárnymi vyrážkami šíriacimi sa z tváre na telo, zápalom spojiviek a príznakmi podobnými chrípke, teda bolesťou hlavy, svalov a únavou.

V horších prípadoch môže vírus spôsobiť mikrocefáliu - zaostávanie v raste mozgu, Guillain-Barréov syndróm či iné autoimunitné neurologické komplikácie.

Brazília zaznamenala v novembri neobvyklý nárast počtu narodených detí s mikrocefáliou s podozrením na možnú súvislosť s vírusovou infekciou Zika. Do 12. decembra 2015 nahlásila 2401 prípadov mikrocefálie vrátane 29 úmrtí. Spojitosť so Zika vírusom bola zatiaľ potvrdená v 134 prípadoch.

Riziko prenosu vírusu ako aj infekcia sú v EÚ nízke. Európa doteraz zachytila iba zriedkavé prípady nákazy, napríklad cestovateľa z Holandska, ktorý strávil tri týždne v Suriname.

Prevencia pred nákazou

Od východu do západu slnka, keď sú komáre najaktívnejšie, je potrebné používať repelenty, nosiť košele s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, spať alebo odpočívať v chránených alebo klimatizovaných miestnostiach. Ak to nie je možné, treba aj cez deň používať moskytiéry.

Oblastiam, ktoré sä zamorené komármi, by sa turisti mali vyhnúť. Tehotným ženám a deťom odporúča ÚVZ SR konzultovať pred odchodom s lekárom napríklad používanie repelentu. 

„Cestujúcim, u ktorých sa do troch týždňov od návratu z postihnutej oblasti prejavia symptómy kompatibilné s nákazou vírusom Zika, odporúčame kontaktovať lekára a informovať ho o svojej nedávnej ceste," poznamenala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická.

Prameň: ÚVZ SR, agentúra SITA