Elektrické vedenie totiž potrhali popadané stromy a bez prúdu sa tak ocitlo vyše 311-tisíc nehnuteľností - domácností či firiem, informoval denník The Guardian. Evakuáciu nariadil floridský guvernér Rick Scott ešte pred úderom hurikánu zhruba 375-tisíc ľudí žijúcim na pobreží Mexického zálivu, mnohí však jeho výzvu zrejme ignorovali.

Stav núdze vyhlásili úrady na celom území štátov Florida, Alabama, Georgia a Severná Karolína. Michael postupujúci z Mexického zálivu dorazil podľa amerického Národného strediska pre hurikány (NHC) na pevninu neďaleko mesta Mexico Beach na Floride v stredu okolo 20.00 h SELČ, pričom ho sprevádzal vietor dosahujúci rýchlosť až 250 kilometrov za hodinu.

Meteorológovia predpovedali, že časť Floridy zažije zrážky do výšky 30 centimetrov a vlny na pobreží môžu dosiahnuť výšku až 4 metre. V oblasti zatvorili do konca týždňa všetky školy i úrady. Guvernér Scott povolal 3500 členov Národnej gardy.

Obrovské škody živel napáchal v meste Panama City, kde je možné takmer na každom kroku vidieť polámané či vyvrátené stromy, strhnuté strechy, ši potrhané elektrické vedenie, priblížila agentúra AP. Hurikán Michael začal po svojom prechode z Floridy na juhozápad štátu Georgia trochu oslabovať, pričom okolo 3.00 h SELČ už ho podľa NHC sprevádzal vietor s rýchlosťou dosahujúcou len 145 kilometrov za hodinu.

Z hurikánu štvrtej kategórie zoslabol na hurikán prvej kategórie, pričom sa pohyboval rýchlosťou 27 kilometrov za hodinu, informovala agentúra AP. Búrka by sa mala podľa očakávania meteorológov presúvať ďalej na severovýchod - a po štáte Georgia zasiahnuť v nadchádzajúcich hodinách i Južnú a Severnú Karolínu.

Hurikán Michael si počas uplynulého víkendu vyžiadal na území Strednej Ameriky životy prinajmenšom 13 ľudí. Podľa BBC zahynulo šesť ľudí v Hondurase, štyria v Nikarague a traja v Salvádore.