Virtuálna prehliadka Galileo centra bola vytvorená ako reakcia na globálnu pandémiu koronavírusu COVID-19. Tradičné výlety do centrály dnes z dôvodu bezpečnosti nie sú možné, návštevníci však môžu využiť práve online výstavu. Hlavnou témou sú tentokrát siete 5G - načasovanie projektu na Slovensku má svoje opodstatnenie, keďže krajinu v blízkej dobe čaká prechod z 4G/LTE sietí práve na novú generáciu pripojenia.
Poznáme presné čísla
Výstava Galileo má tri hlavné časti. Prvou je predstavenie 5G technológie z dielne spoločnosti Huawei. Technologický gigant si zakladá najmä na jednoduchosti a nízkej hmotnosti jednotlivých komponentov, ako aj na nízkej energetickej spotrebe. 5G anténa od Huawei váži len 28 kilogramov, čo je dvakrát menej ako hmotnosť tradičných vysielacích antén. Jej inštaláciu ľahko zvládnu len dvaja ľudia. Na vývoji technológie a príslušnej infraštruktúry pracuje 700 matematikov, 800 fyzikov a viac ako 7000 vývojárov. Podľa oficiálnych zdrojov spoločnosti je dnes na svete 36 komerčných prevádzkovateľov 5G, Huawei poskytol infraštruktúru 70 percentám z nich.
Zábava, šport a telemedicína
Možností využitia 5G v praxi je mnoho, nejde len o klasické pripojenie v domácnostiach, priemyselných podnikoch alebo administratíve. Z nízkej latencie a vysokej prenosovej kapacity bude ťažiť aj zdravotníctvo. Predpokladá sa rapídny rozvoj telemedicíny, vďaka ktorej budú lekári schopní vyšetrovať a dokonca vykonávať jednoduché zákroky na diaľku. Na prehliadke Galileo Huawei predvádza využitie diaľkového ovládania operačných strojov, napríklad dištančné vyšetrenie ultrazvukom.
Pri sledovaní športov bude výborným pomocníkom virtuálna realita. V nej budú diváci môcť sledovať obľúbených hráčov prakticky z 360 stupňového uhla. Štandardom bude tiež rozlíšenie 8K. Cieľom takýchto vylepšení je odstrániť hranice medzi živým a virtuálnym sledovaním športov alebo zábavných programov.
Využitie 5G naprieč priemyselnými sektormi
Technológia 5G je úzko spätá s konceptom štvrtej priemyselnej revolúcie alebo Priemyslom 4.0. Vďaka nízkej latencii sa otvárajú možnosti diaľkového ovládania priemyselných tovární, diaľková diagnostika alebo údržba zariadení. Výborným praktickým príkladom bola počas prehliadky Galileo tlač 3D vizitky. Moderátorka na dotykovú obrazovku napísala slová „Slovakia & Huawei“, ktoré potom 3D tlačiareň automaticky preniesla na vizitku.
Neodmysliteľnou súčasťou výstavy bolo aj priame porovnanie prenosovej rýchlosti 4G a 5G na identických smartfónoch. Rýchlosť 5G bola v tomto prípade až 8-násobne vyššia.