Hrubý domáci produkt (HDP) skupiny G20 sa v 1. kvartáli vrátil na úrovne spred pandémie ochorenia COVID-19. Medzi ekonomikami skupiny sú však veľké rozdiely. Výrazné oživenie zaznamenala predovšetkým Čína.

Najvýraznejšiu kontrakciu zaznamenala Británia

Ekonomika skupiny G20 v 1. štvrťroku 2021 v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi vzrástla o 0,8 percenta, ukázali aktuálne údaje Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnené vo štvrtok.

V medziročnom porovnaní ekonomika G20 v prvých troch mesiacoch 2021 expandovala o 3,4 percenta po poklese o 0,7 percenta v prechádzajúcom štvrťroku.

KK18 Caracas - Na archívnej snímke z 28. mája 2021 v Caracase zdravotník naťahuje vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinovac počas očkovania zdravotníkov, ktorí pracujú v súkromných nemocniciach. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok 1. júna 2021 schválila na núdzové použitie vakcínu vyrábanú čínskou spoločnosťou Sinovac Biotech. Vakcína CoronaVac sa stala v poradí druhou vakcínou čínskej výroby, ktorú WHO schválila na očkovanie proti chorobe COVID-19, informovala
Neprehliadnite

Čína schválila proticovidovú vakcínu Sinovac aj pre deti od troch rokov

Najprudší medziročný nárast zaznamenala Čína (+18,3 percenta), ktorá sa ako prvá dostala z pandémie. Naopak, najvýraznejšiu kontrakciu zaznamenala Británia (-6,1 percenta). Európske ekonomiky boli na tom v 1. kvartáli mimoriadne zle, keďže región zasiahla tretia vlna pandémie.

India, Turecko a Čína pokračovali v zotavovaní aj v 1. štvrťroku 2021, keď ich ekonomiky si medzikvartálne polepšili o 2,1 percenta , 1,7 percenta a 0,6 percenta . Na predkrízovú úroveň sa dostali v uplynulom kvartáli aj Austrália, Južná Kórea a Brazília.

Tempo rastu sa zrýchlilo aj v USA

Zvyšné ekonomiky zo skupiny G20 sa stále nachádzajú pod úrovňami spred koronakrízy. Tempo rastu sa zrýchlilo v USA (na 1,6 percenta po 1,1 percenta v poslednom štvrťroku 2020) a v Taliansku, Indonézii, Kanade, Južnej Afrike a Mexiku sa spomalilo.

V niektorých krajinách sa dokonca dostal rast do negatívneho pásma, v Nemecku (-1,8 percenta po 0,5 percenta ), v Británii (-1,5 percenta po 1,3 percenta ), ale aj v Japonsku a Saudskej Arábii. Francúzska ekonomika zaznamenala kontrakciu druhý štvrťrok po sebe (-0,1 percenta po -1,5 percenta ).

Najvýraznejší negatívny rozdiel v porovnaní HDP s úrovňou pred začiatkom pandémie zaznamenali Británia (-8,7 percenta ) a Taliansko (-6,4 percenta ). Avšak aj HDP Nemecka, Francúzska, eurozóny aj Európskej únie je stále o viac než 4 percentá pod úrovňou spred koronakrízy.