Je bežné, že práca ľudí frustruje. Či už ide o menšie technické problémy alebo otravných kolegov, príčina sa vždy nájde. Možno ste to práve vy, kto vždy dostáva tie najhoršie úlohy alebo márne čaká na vytúžené povýšenie či zdvihnutie platu.

Keď sa tieto pocity nespravodlivosti nahromadia, zamestnanec mať pocit, že najlepším riešením je pohroziť šéfovi odchodom v prípade, že nedôjde aspoň k nejakej zmene. Chris Williams, ktorý je bývalým viceprezidentom Microsoftu pre ľudské zdroje, počas svojej 40-ročnej kariéry ani raz nezažil, aby sa toto ultimátum vyvinulo v prospech zamestnanca, píše Business Insider.

Tu sú tri najčastejšie dôvody:

1. Prišlo ako z jasného neba

Ak vaša hrozba nadriadeného prekvapila, bude ho považovať za varovný signál. Nebude totiž túto náhlu zmenu správania chápať. Netreba sa preto čudovať, že vám hneď nebude chcieť poskytnúť všetko, o čo žiadate, len aby si vás vo firme udržal. V prvom rade bude chcieť pochopiť, čo sa deje a prečo ste s ním o tom predtým nikdy nehovorili.

Ak vyhrážka nadriadeného prekvapí, tak problém nie je na strane šéfa ani firmy, ale na vašej. Odráža totiž skutočnosť, že sa ste zanedbali komunikáciu alebo sa vám nepodarilo svoje trápenia vyjadriť dostatočne jasne.

Vedeniu sa preto vaša náhla vyhrážka zdá iracionálna, čo v ňom nevzbudzuje dobrý dojem.

2. Nie je to prvýkrát

Keď sa v práci často na niečo sťažujete, vaše ultimátum nebude nikto brať vážne. Ak ste svoje pocity vyjadrili už niekoľkokrát a firma vám opakovanie prízvukovala, že vám nemôže dať, čo potrebujete, vyhrážka bude pôsobiť iba ako ďalší z vašich „hereckých výstupov“.

„Budem úprimný, väčšina nadriadených hrozbu výpoveďou privíta. Aspoň už ďalej nebudú musieť počúvať vaše neustále frflanie,“ vysvetlil Williams. Netreba sa preto podľa neho čudovať, ak nadriadený ponuku príjme a poprosí vás, aby ste si zbalili veci.

3. Už ste sa rozhodli

Niekedy môže vyhrážka výpoveďou pôsobiť ako zámienka k odchodu. Najmä vtedy, ak ste už o svojom zámere odísť povedali kolegom a teraz celá firma hovorí o tom, ako si hľadáte inú prácu a chodíte na pohovory. Z pohľadu nadriadeného ste sa už pre odchod napevno rozhodli a hrozba je už len posledným krokom na ceste k novej pozícii.

Ak nadriadenému pohrozíte tým, že vás prijali do inej firmy, neostane mu veľa možností, ako situáciu napraviť. Možno vám predsa len zdvihne plat alebo vás povýši, no nič mu nezaručuje, že o pár mesiacov nebude musieť riešiť znovu ten istý problém.

Vyhrážka pripomína vydieranie

Vyhrážanie sa odchodom na firmu pôsobí ako vydieranie, kde ak nebude po vašom, tak sa môže pripraviť na následky. Tie sa vedeniu ale často nezdajú až také zlé, ako by si zamestnanec mohol myslieť. Ak má daný pracovník nejakú významnú úlohu v dôležitom projekte, firma môže prísť s protiponukou, aby si ho udržala dovtedy, kým budú jeho zručnosti potrebné.

Hneď ako bude projekt dokončený, tak si problémový jedinec môže byť istý, že už mu manažéri rovnako kľúčovú úlohu do rúk nikdy nezveria. Spoločnosť sa predsa nechce znova stať rukojemníkom svojho zamestnanca.

Vždy, keď sa pracovník vyhráža odchodom, tak už v podstate prehral. Aj keby firma jeho požiadavkám vyhovela, išlo by iba o dočasné riešenie. Nadriadený mu navyše prestane dôverovať a už navždy preňho bude predstavovať riziko.

Naučte sa vyjednávať

Najlepším riešením je vyjednávať, no treba to robiť otvorene. Ak ste od inej firmy dostali lepšiu ponuku, nebojte sa o tom nadriadenému povedať.

Predtým, ako to urobíte, zamyslite sa nad tým, prečo ste pre súčasného zamestnávateľa prínosom. Zvyčajne môže ísť o zvyšovanie ziskov, rozširovanie klientskej základne či zefektívňovanie fungovania podniku. Nájdite spôsob, ako svoj prínos vyjadríte v peniazoch, aby ste nadriadenému vedeli presne povedať, akú kompenzáciu zaň požadujete.

Nezabudnite ho ubezpečiť, že nejde o hrozbu a že sa mu len realisticky snažíto vysvetliť, prečo si lepšiu pozíciu či vyšší plat zaslúžite.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Úprimnosť na pracovisku nie je dobrý nápad. Bývalá manažérka z Googlu vie, čomu sa vyhnúť