Južnú Kóreu v stredu zachvátili politické nepokoje po tom, čo prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo. Dospel totiž k názoru, že opozícia podkopáva stabilitu krajiny, pretože odmieta podporiť kľúčový rozpočtový návrh a ochromuje chod parlamentu protištátnymi aktivitami. Hoci trval výnimočný stav iba šesť hodín, stihol už v rámci juhokórejských finančných trhov napáchať nemalé škody.
Fond ETF iShares MSCI South Korea klesol po vyhlásení stanného práva až o sedem percent. Akcie viazané na juhokórejskú ekonomiku podľa Business Insideru takisto zaznamenali výrazný pokles, no stihli sa už aspoň čiastočne zotaviť. Index KOSPI sa prepadol o zhruba dve percentá. Juhokórejský won si voči americkému doláru pohoršil o tri percentá. Hoci sa trhy neskôr stabilizovali, analytici varujú, že tento incident môže mať dlhodobý vplyv na dôveru investorov v Južnú Kóreu.
Politická neistota zmieta aj Francúzskom, ktorého vláda padla po tom, čo sa pokúsila presadiť návrh rozpočtu. Kabinet premiéra Michela Barniera bude fungovať v dočasnom režime, kým francúzsky prezident Emmanuel Macron nevymenuje jeho nástupcu. Po vyhlásení výsledkov hlasovania o dôvere došlo k prudkému poklesu hodnoty eura, ktoré voči doláru oslabilo o približne jedno percento. Neskôr ale väčšinu týchto strát zmazalo. Francúzsky index CAC 40 zaostáva za nemeckým akciovým benchmarkom najviac za posledné tri desaťročia, pričom politické nepokoje v Paríži vyvíjajú tlak na ďalšie oslabenie francúzskeho akciového trhu.
Celkovú geopolitickú neistotu poháňajú aj Spojené štáty, a to najmä obchodná politika novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten sa pohráva s myšlienkou zaviesť vysoké clá na exporty z Číny, Kanady a Mexika. Analytici z Barclays odhadujú, že ak D. Trump tieto plány zrealizuje, môže dôjsť k poklesu korporátnych ziskov spoločností zo S&P 500 o 2,8 percenta. To by sa pravdepodobne odrazilo aj na vývoji akciových trhov.
Stabilitu globálnych trhov naďalej ohrozuje aj vojna na Ukrajine a pretrvávajúci konflikt na Blízkom východe. Ruská invázia na Ukrajinu formovala trhy počas celého roka 2024. Hoci D. Trump pred voľbami sľuboval, že medzi Kyjevom a Moskvou sprostredkuje mier, zdá sa, že konflikt bude pokračovať aj v roku 2025.