Ešte pred rokom, keď akciový trh kolísal, investori mohli svoje pozície zmenšiť a uložiť hotovosť v peňažných fondoch, ktoré prinášali výnosy mierne nad päť percent. Dnes sú výnosy nižšie, ale stále sa držia okolo 4,5 percenta, čo je lákavá sadzba pri nízkom riziku. S blížiacim sa obdobím znižovania úrokových sadzieb už je výhodnosť takéhoto riešenia otázna; investori budú musieť prehodnotiť stratégiu.
Hoci nízkorizikové aktíva s primeraným výnosom pôsobia na prvý pohľad ako dobrá voľba, niektorým investorom tento prístup skôr uškodil, uvádza investičný riaditeľ spoločnosti Siebert Mark Malek podľa portálu Business Insider. Tí, ktorí nepotrebovali okamžitú likviditu a napriek tomu zvolili hotovosť, prišli o silný rok pre index S&P 500.
Zníženie úrokových sadzieb nie je jediným dôvodom, prečo investori hľadajú náhradu za hotovosť. Existujú aj ďalšie faktory, ktoré robia dolár menej atraktívnym, vysvetľuje investičný riaditeľ spoločnosti Catalyst Funds David Miller.
Svet vstúpil do novej zlatej éry. Neprináša blahobyt, ale nebezpečie
Inflácia síce mierne klesla, ale stále je prítomná. Federálny deficit USA ďalej narastá. Používanie dolára ako politického nástroja voči krajinám ako Rusko znižuje jeho globálnu atraktivitu, poznamenáva D. Miller. Na základe týchto dodatočných faktorov odporúča ako najbližšiu alternatívu zlato, o ktoré je veľký záujem. Dopyt centrálnych bánk po zlate dosiahol v rokoch 2022 a 2023 najvyššie hodnoty za posledné desaťročie. Hoci v roku 2024 mierne spomalil, v druhom kvartáli bol stále o šesť percent vyšší než rok predtým, uvádza World Gold Council. Cena zlata dosahuje historické maximá blízko 2 800 dolárov za uncu.
Pre investorov, ktorí hľadajú alternatívu k zlatu, D. Miller odporúča nákup zlatých mincí, tehál alebo ETF fondov krytých zlatom.
Ďalšou alternatívou, o ktorú majú záujem investori ochotní prijať vyššie riziko, je bitcoin. Jeho cena prekročila 71-tisíc dolárov, blíži sa k historickým maximám, čo je dôsledok rastúceho dopytu po zabezpečení voči inflácii. Bitcoin má síce podobnú likviditu ako hotovosť, ale je oveľa špekulatívnejší, varuje D. Miller.