Existujú krajiny, ktoré milujú hotovosť natoľko, že právo na jej využívanie zakotvili v ústave. K týmto krajinám patria aj nemecky hovoriace štáty, pričom najvyšší podiel platieb v hotovosti je v Rakúsku a susednom Slovinsku, kde v nej prebieha viac ako 70 percent transakcií.

V posledných rokoch však ekonomiky závislé od hotovosti čelia špecifickým problémom. Podľa agentúry Bloomberg takmer každý deň dochádza v Nemecku k vyhodeniu bankomatu do povetria zo strany zločineckých gangov.

Prepadávanie bánk už nie je v móde, keďže ide o príliš rizikovú a menej efektívnu metódu. Z tohto dôvodu sa zločinecké skupiny sústreďujú na vykrádanie bankomatov, ktoré pomocou detonácií poskytujú rýchly prístup k desiatkam tisíc eur.

„Výbuchy bankomatov sa dejú po celom svete, no intenzita, ktorú zažívame v Nemecku, je skutočne na špeciálnej úrovni,“ uviedol Stefan Lessmann, šéf bezpečnosti výrobcu bankomatov Diebold Nixdorf, lídra na trhu v EÚ.

Paradoxne, tieto útoky nevykonávajú nemecké, ale holandské gangy. „Lupiči bankomatov môžu byť zaradení do zoznamu holandských exportných produktov, ako sú syry a tulipány. V Nemecku sa bankomaty často dajú ľahko rozlúsknuť, ako keby to boli krabičky sušienok,“ poznamenal Marc Wösten, holandský expert.

V Holandsku boli vykrádania bankomatov bežné, avšak v roku 2015 sa krajina rozhodla výrazne zredukovať počet bankomatov, ktorý klesol z 20-tisíc na 5-tisíc. Zároveň sa zlepšila ich ochrana, čo zlodejov prinútilo hľadať nové trhy.

Nemecko im ich ponúklo, s viac ako 50-tisícmi bankomatmi a ľahkým prístupom. Štyria z piatich Nemcov majú bankomat do jedného kilometra od svojho bydliska. V roku 2022 bolo v krajine vykradnutých takmer 500 bankomatov.

Bloomberg zdôrazňuje, že lupičom pomáha rozvetvená sieť diaľnic a rozdrobenosť polície, kde každá spolková krajina má vlastnú policajnú silu, čo komplikuje koordináciu rýchlych zásahov.

Polícia pôvodne verila, že po odhalení niekoľkých páchateľov sa podarí rozložiť celé zločinecké skupiny. Napriek tomu, že zatkli stovky zlodejov, vykrádanie bankomatov pokračuje, pričom noví kriminálnici s marockými koreňmi stoja za takmer 80 percentami prípadov. Ich úspešnosť je vysoká – existuje zhruba dvojtretinová šanca, že pokus o vylúpenie bankomatu bude úspešný.

Na rozdiel od Holandska a napriek silnému presvedčeniu nemeckej populácie, nie je veľká šanca, že banky znížia počet bankomatov. Namiesto toho vynakladajú stovky miliónov eur na zvýšenie ich ochrany. Priemerný Nemec si ročne z bankomatu vyberie 6 600 eur.

Až 62 percent všetkých predajných transakcií v Nemecku sa vykonáva v hotovosti. To je dôvod, prečo by sotva nejaký politik vyhral voľby, ak by sa snažil znížiť počet bankomatov, ako sa to podarilo v Holandsku.

Počet vylúpení bankomatov v Nemecku pravdepodobne nebude tak skoro výraznejšie klesať. S lepšou ochranou bankomatov na severe krajiny sa totiž lupiči presúvajú viac na juh. Okrem Bavorska začali prípady rásť aj vo Švajčiarsku a Rakúsku.

Na druhej strane sú štáty, ktoré tento problém výrazne eliminovali. V Škandinávii neplatí hotovosťou nikdy polovica Švédov, 40 percent Nórov a 27 percent Dánov.

Upset,Latina,Female,Internet,Shopper,Sit,On,Couch,Hold,Phone
Neprehliadnite

Chcú im vybieliť účty. Podvody na Slovensku stále pribúdajú, políciu kontaktuje len málokto