Vďaka kombinácii faktorov – reputácii súčasného premiéra Maria Draghiho, záporným úrokovým sadzbám a šanci minúť z Fondu obnovy EÚ až 200 miliárd eur – malo tretie najväčšie hospodárstvo v EÚ tento rok pred sebou silný nárast, píše Politico.
Všetko sa však zmenilo. Vojna na Ukrajine, inflácia a nadchádzajúce voľby môžu hospodárstvu uštedriť rany na viacerých frontoch.
Spomalenie v eurozóne
Premiér Draghi hovoril v piatok s novinármi po summite EÚ lídrov v Bruseli otvorene. Podľa ekonomických prognóz dôjde v eurozóne k spomaleniu vo všetkých krajinách, vyjadril sa Draghi a dodal, že dôvodom sú najmä ceny energií a inflácia.
Vďaka cestovnému ruchu je na tom talianske hospodárstvo podľa premiéra „relatívne dobre“. Bude však dôležité, aby si občania udržali kúpnu silu. Iba tak si krajina udrží „sociálny pokoj“.
No vojna na Ukrajine, zvýšený tlak na dodávateľské reťazce a prudký nárast cien energií túto vyhliadku drasticky zmenili. Podľa prognózy Európskej komisie bude nárast talianskeho HDP v roku 2022 predstavovať 2,4 percenta oproti pôvodným 4,1 percenta.
Dodávky plynu
Ak sa Rusko rozhodne úplne zavrieť svoj plynový kohútik, tak by hospodárstvo krajiny mohlo zaznamenať ďalší pokles. Taliansko ešte stále dováža približne štvrtinu svojho plynu z Ruska. Po Nemecku je druhým najväčším odberateľom. Úplná odstávka dodávok by mohla spustiť zatváranie prevádzok a prepúšťanie.
„Riziko číslo jedna, ktoré v súčasnosti v európskej a talianskej ekonomike existuje, je riziko toho, že dôjde k úplnému narušeniu dodávok zemného plynu,“ vysvetlil Filippo Taddei, hlavný ekonóm spoločnosti Goldman Sachs pre južnú Európu.
Inflácia
Ďalším rizikom je rastúca inflácia v oblasti cien energií. Čím viac sa zásoby zmenšia, tým prudšie budú ceny rásť.
V máji narástla talianska inflácia na takmer 7 percent, čo je najviac za posledné dve desaťročia. S cieľom zmierniť vysoké účty za energie chce Rím zaviesť na dodávky ruského plynu cenový strop. Táto myšlienka si však ešte musí získať sympatie ostatných štátov EÚ, ktoré sa obávajú, že takýto krok by viedol k odvetnému kroku zo strany Ruska.
Nadchádzajúce voľby
Draghiho hlavnou úlohou na poste premiéra bolo dodržať záväzky, ku ktorým sa Taliansko v rámci Fondu obnovy EÚ zaviazalo. Táto úloha sa v čase, keď sa Taliani chystajú na budúcoročné voľby, zdá byť čoraz ťažšou, píše Politico. Výsledky jarných volieb budú mať priamy vplyv na dlhodobý rast krajiny a ochotu akejkoľvek budúcej vlády nasmerovať financie krajiny do zdravších oblastí.
V súčasnosti v prieskumoch zaznamenala koalícia pravicových, euroskeptických strán takmer 40 percent, vďaka čomu predbehla ľavicovú alianciu strán Demokratická strana a Hnutie piatich hviezd. Vláda, ktorá je proti EÚ, sa iba veľmi nepravdepodobne podriadi požiadavkám Bruselu, čo môže pre hospodárstvo krajiny znamenať ďalšie problémy.