Pikettyho kniha sa stala bestsellerom najmä v ľavicových kruhoch, keď tento rok vyšla v angličtine. Pracuje s tézou, že súčasná hospodárska nerovnosť nebola od rokov pred prvou svetovou vojnou ešte nikdy taká hlboká. A to napriek faktu, že v tom čase neexistovalo vlastne žiadne sociálne prerozdeľovanie a progresívne zdanenie.

Mnohí americkí ekonómovia to však odmietajú a poukazujú na to, že Piketty predkladá údaje o vývoji len hrubých príjmov pred zdanením a bez započítania stále vyšších vládnych sociálnych transferov, čo hrubo skresľuje obraz súčasnej situácie.

„FT sa zosmiešňuje, pretože všetci jeho spolupracovníci vedia, že vysoké príjmy rastú rýchlejšie,“ odkázal Piketty, ktorý prednáša na parížskej ekonomickej škole a vedie školu sociálnych štúdií. Odvoláva sa na to, že využíva internetovú databázu mapujúcu najvyššie svetové príjmy, ktorá je pravidelne obnovovaná.

Britský denník vo svojej argumentácii Pikettyho omyly prirovnal k nepresnostiam v diele ekonómov z Harvardovej univerzity Kennetha Rogoffa a Carmen Reinhardtovej o zhubnom vplyve rastu štátnych dlhov na ekonomický rast. Obaja autori museli vydať opravu.

Pikettyho prijali v Bielom dome a na americkom ministerstve financií. Francúzsky  ekonóm na tému neprimeranej koncentrácie bohatstva a potrebe zvýšiť zdanenie prednáša v USA i v Európe.

Vo Francúzsku sa predalo 100-tisíc výtlačkov jeho titulu a v anglofónnom svete 400-tisíc výtlačkov. Kniha so stovkami strán sa označuje za nový marxizmus, ale má aj veľa zástancov.

Je medzi nimi laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman, ktorý sa vyjadril, že niekto konečne napichol na vedecký meč konzervatívne ekonomické doktríny ničiace Ameriku. Vplyvný komentátor denníka The New York Times usudzuje, že toto dielo „zmení spôsob uvažovania o spoločnosti a ekonomike“.