Do bane Gruyere, ktorú pomenovali po švajčiarskom syre, zainvestovali 621 miliónov dolárov. Nachádza sa uprostred málo preskúmanej Veľkej Viktóriinej púšte a ide o posledný veľký zlatý objav v Austrálii od októbra 2013, poznamenáva portál ABC.
Austrálsky zlatý syr
Ročne má priniesť v priemere 300-tisíc uncí zlata po dobu dvanástich rokov. V plnom obsadení počíta s 350 pracovnými pozíciami, uvádza austrálska spoločnosť Gold Road Resources, ktorá vlastní 50-percentný podiel bane. Druhá polovica patrí juhoafrickému ťažobnému gigantu Gold Fields.
Uviesť podobne rozsiahly banský projekt od objavu až po prevádzku obvykle trvá aj kvôli formálnym záležitostiam desať rokov, baňu Gruyere však stihla prejsť týmto procesom za menej ako šesť rokov.
Duncan Gibbs, riaditeľ spoločnosti Gold Road, tvrdí, že v oblasti stále existujú bohaté ložiská, no povrchový piesok brzdí hľadanie. S aktuálnymi cenami zlata sa podľa neho oplatí investovať do prieskumov, ktoré na nasledujúce desaťročie podporia ťažbu zlata v Austrálii. Jeho spoločnosť míňa na prieskumy okolo 20 miliónov dolárov ročne, tvrdí pre ABC.
Zlaté národy
Napriek vysokým cenám zlata a povesti kovu ako bezpečného finančného prístavu v čase globálnej neistoty nemajú investori chuť riskovať. D. Gibbs poukazuje, že veľkí ťažobní hráči hľadajú len blízko baní a sústredia sa skôr na udržanie už existujúcich projektov namiesto pátrania po nových náleziskách.
Objavenie nových baní je pritom podľa analytikov v súčasnosti pre austrálsku ťažobnú produkciu kľúčové. Ak sa v dohľadnej dobe nepodniknú týmto smerom žiadne kroky a neurobia veľké objavy, hrozí výrazný pokles v produkcii zlata.
Austrália by mala do roku 2020 vyrobiť rekordných
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?