Horúčavy potrápia aj peňaženku. Otestujte sa, či viete, ako sa efektívne ochladiť
So stúpajúcimi teplotami rastie záujem ľudí o klimatizácie. Pred ich kúpou by si však mali overiť, či vedia ako zabrániť prehrievaniu
1/10 Čo má okrem slnečného svetla na svedomí prehrievanie domácností?
K nárastu tepla okrem nedostatku tienenia prispievajú v domácnostiach najčastejšie zapnuté elektrické spotrebiče. Preto je vhodné nepoužívané zariadenia vypínať. Tak isto pomôže aj príprava jedál bez dlhej prípravy a samozrejmosťou by malo byť dostatočné tienenie.
2/10 Prehrievaniu môže efektívne zabrániť
Výmena zasklenia môže pri prehrievaní v letných mesiacoch výrazne pomôcť. Slovenská inovačná a energetická agentúra uvádza, že vhodne vybrané tepelnotechnické parametre presklených plôch znížia prehrievanie bez veľkých investícií. Je však nutné overiť si, či sa dá sklo vymeniť za také, ktoré prepúšťa menej tepla zo slnečného žiarenia. Dôležitý je aj solárny faktor zasklenia, pretože čím je nižší, tým sklo menej prepúšťa teplo, respektíve ho viac odráža.
3/10 Aké tienenie je najúčinnejšie?
Medzi menej nákladné spôsoby tienenia patria predovšetkým vonkajšie spôsoby chladenia, najmä vonkajšie žalúzie alebo screenové rolety či okenice. S tienením môžu pomôcť aj vhodne umiestnené prístrešky, pergoly alebo vysúvacie markízy. Prehrievaniu stavby vie účinne zabrániť aj zelená strecha. Jej teplota na povrchu môže byť v lete nižšia až o 40 °C v porovnaní s tradičnou krytinou.
4/10 Kedy treba začať s ochranou domácnosti pred prehrievaním?
Ideálny čas na ochranu respektíve prevenciu pred prehrievaním je ešte pre začiatkom letnej sezóny. Týmto spôsobom môžu spotrebitelia predísť aj prípadnému nedostatku materiálu alebo profesionálnych pracovníkov, ktorí by rekonštrukciu alebo montáž realizovali.
5/10 Z akých chladiacich systémov si môže domácnosť vybrať?
Cirkulačné chladiace systémy chladia prostredníctvom cirkulujúceho vzduchu a je ich možné v niektorých verziách využívať aj bez rozsiahlych stavebných úprav. Sálavé chladiace systémy využívajú na chladenie vždy vodu a ochladzujú miestnosti bez toho, aby osoby v miestnosti cítili chlad. Ich montáž je však spojená s výrazne väčším zásahom, pretože ich rozvody sú zvyčajne zabudované v stavbe. Preto sa spravidla inštalujú pri novej výstavbe alebo významnej rekonštrukcii. S tým súvisí aj ich vyššia cena.
6/10 Ktoré zariadenia sú najjednoduchšie na inštaláciu?
Slovenská inovačná a energetická agentúra stanovuje ako najjednoduchšie na inštaláciu kompaktné mobilné jednotky. Počas letnej sezóny ich možno použiť v miestnosti, ktorú je potrebné ochladiť. Jednotka ochladzuje vzduch a teplo odvádza do vonkajšieho prostredia flexibilnou hadicou s priemerom 150 mm. Potrubie môže do exteriéru prestupovať najčastejšie cez okno, prípadne balkón či otvor v stene. Pre efektívnejšiu prevádzku a zamedzenie vnikania teplého vzduchu do miestnosti je možné použiť tesniaci set s otvorom na hadicu, ktorý sa upevní medzi okenné krídlo a rám okna. Jednotka pri chladení vytvára kondenzát, ktorý sa zachytáva v zbernej nádobe, tú je potrebné vylievať.
7/10 Na ktoré náklady by nemal spotrebiteľ pri inštalácií chladiacich systémov zabúdať?
Celkové vstupné náklady na inštaláciu systémov chladenia ovplyvňujú okrem investície do samotných zariadení aj nevyhnutné stavebné úpravy, napríklad riešenie prestupu potrubí alebo odvodu kondenzátu, pri výkonnejších systémoch i nutná príprava elektroinštalácie, dĺžka potrubia a doplnenie chladiva. Investičné náklady sa následne v praxi pohybujú približne od 250 do 15 tisíc eur v závislosti od počtu chladených miestností a spôsobu chladenia.
8/10 Ako často by mal klient zaplatiť za servis chladiacich zariadení?
Bežný užívateľ môže síce podľa návodu zabezpečiť základnú údržbu zariadenia, ako napríklad výmenu filtra alebo čistenia povrchu jednotky. Minimálne raz ročne by však mal systém vidieť servisný technik, ideálne pred letom. Obmedzí sa tak riziko prípadných zdravotných ťažkostí a predlží sa životnosť zariadenia. Užívatelia by pritom mali rátať s nákladmi od 70 do približne 270 eur.
9/10 Ako správne vetrať v miestnostiach, v ktorých dochádza ku chladeniu?
Pri inštalovanom chladiacom systéme je vhodné vetrať nárazovo, pričom netreba zabúdať na vypnutie chladenia. Okná by totiž mali byť pri zapnutom chladiacom systéme zatvorené. V opačnom prípade sa účinnosť zariadenia výrazne znižuje a dochádza ku zbytočnému mrhaniu energiou i financiami.
10/10 Ako vhodne nastaviť chladiaci systém?
V priestoroch, kde sa členovia domácnosti zdržiavajú dlhší čas, je efektívnejšie udržiavať stálu teplotu. Odporúčaný rozdiel teplôt vonku a v interiéri v lete je podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry maximálne 7 °C. Ak je vonku 33 °C, nemala by byť v miestnosti teplota nižšia ako 26 °C. Keď sa členovia domácnosti nezdržujú doma, stačí zariadenie nastaviť pomocou časovača alebo aplikácie. S chladením je potrebné začať na teplotu o 4 až 5 °C nižšiu od vonkajšej teploty a len polhodinu pred príchodom domov. Aj v spálni v podkroví, v ktorej sa nenachádzajú žiadne akumulačné plochy, stačí priestor vychladiť len hodinu pred spánkom a následne vhodnú teplotu udržiavať.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej
Zdroj: Matthias SchraderVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.