„Najvyšší objem ťažby - 1 138 500 ton - sme dosiahli v ťažobnom úseku Nováky. V Bani Handlová sme vyťažili 144 800 ton a v Bani Čáry 235 200 ton. Najvyššiu ťažbu dosiahli stenári Miloša Pösa (do konca januára 2019 pod vedením Ivana Mišáka), ktorí vyťažili 362 660 ton v ťažobnom úseku Nováky,“ informovala tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Adriana Siváková.
Na zabezpečenie prechodov pracovísk na rúbaní, pri prieskume, otvárke a príprave ťažobných blokov podľa nej vyrazili razičské osádky 9628 metrov banských diel, pričom ako jediný prekročil tisíc metrovú hranicu kolektív Zlatka Ličku.
„Po predchádzajúcej viac ako osemročnej spolupráci so SE sme zvíťazili vo verejnej súťaži a ďalšie tri roky im tak budeme poskytovať železničnú prepravu po vlečke ENO, vykládku uhlia a zauhľovanie kotlových zásobníkov uhlím, obsluhu škváropopolového hospodárstva, odvoz a ukladanie stabilizátu,“ priblížila A. Siváková.
Za banícky rok dosiahla podľa nej spoločnosť kladný výsledok hospodárenia, jej finančná bezpečnosť nebola ohrozená a splnila si všetky záväzky voči zamestnancom, bankovým ústavom, samospráve, organizáciám sociálneho a zdravotného zabezpečenia, ako aj voči dodávateľom.
„Uplynulý banícky rok priniesol zmeny, ktoré sa nás zásadným spôsobom dotýkajú. Ide o skrátenie všeobecného hospodárskeho záujmu na výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia do konca roka 2023, ako aj Akčný plán transformácie uhoľného regiónu horná Nitra. Nové podmienky, ktoré vznikli prijatím týchto vládnych uznesení, v súčasnosti analyzujeme, aby sme boli pripravení zodpovedne na ne reagovať vo všetkých sférach podnikania,“ skonštatovala ďalej tlačová hovorkyňa.
Do baníckeho roka v skupine Hornonitrianske bane vstupovala firma so stavom 3483 zamestnancov. „Rozhodnutie o skrátení všeobecného hospodárskeho záujmu na výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia má dosah aj na optimalizáciu stavov zamestnancov,“ podotkla A. Siváková.
Ťažba uhlia podľa nej pokračuje vo všetkých troch dobývacích priestoroch v súlade s prijatou koncepciou na roky 2019 až 2020. „V roku 2019 predpokladáme celkovo vyťažiť z ťažobných úsekov 1 460 000 ton. Do ENO by sme mali odbytovať 1 405 000 ton uhlia. Cieľom spoločnosti zostáva dosahovanie ziskového hospodárenia s krytím všetkých investičných a prevádzkových potrieb a súlad medzi výrobou a odbytom. Veľká pozornosť bude venovaná príprave a postupnej realizácii transformácie spoločnosti v súvislosti s uzneseniami vlády o uplatňovaní všeobecného hospodárskeho záujmu na výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia, ako aj k akčnému plánu,“ dodala.