„Oficiálne teraz oznamujem stiahnutie tohto zákona,“ uviedol predstaviteľ hongkonskej samosprávy pre oblasť bezpečnosti John Lee v miestnom zákonodarnom zbore. Prodemokratickí poslanci sa mu ihneď pokúšali klásť otázky, ale odmietol odpovedať.
Dlhoočakávané oficiálne stiahnutie tohto zákona zatienilo prepustenie muža z hongkonskej väznice, ktorý je obvinený z vraždy, pričom jeho prípad bol v centre sporov okolo tohto zákona o extradícii.
Čchen Tchang-kchaj, ktorému vypršal trest v inej kauze prania špinavých peňazí, povedal novinárom po svojom stredajšom prepustení, že by sa chcel vzdať úradom na Taiwane, kde po ňom pátrajú pre vraždu svojej tehotnej priateľky.
Taiwan v utorok oznámil, že chce poslať delegáciu s cieľom priviezť T. Čchena na ostrov, ale Hongkong to zamietol s tým, že by mu malo byť umožnené, aby bez sprievodu odletel na Taiwan, kde by sa odovzdal do rúk úradom.
Kontroverzia v tomto prípade súvisí s neochotou Hongkongu, ktorý je poloautonómnym čínskym regiónom, uznať legitimitu súdnych orgánov na Taiwane. Ten je považovaný komunistickými úradmi v Pekingu za odštiepeneckú provinciu.
Masové protesty sa v Hongkongu začali 9. júna tohto roka. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon o extradícii. Stiahnutie tohto zákona oznámila C. Lamová 4. septembra.
Demonštrantom to však nestačí a medzičasom požadujú aj odstúpenie C. Lamovej, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície na protestoch, prepustenie zatknutých osôb, zrušenie obvinenia zo vzbury, ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.