Doteraz sobáše osôb rovnakého pohlavia umožňovalo 36 štátov. Po verdikte najvyššej súdnej inštancie bude musieť od ich zákazov upustiť aj zvyšných 14 štátov na juhu a juhozápade USA, informovala agentúra AP.
Najvyšší súd konštatoval, že ústava zaručuje homosexuálnym párom v celej krajine právo na sobáš.
Deväťčlenný senát Najvyššieho súdu USA rozhodol v prospech homosexuálov pomerom hlasov päť ku štyrom. Päť sudcov je pritom považovaných skôr za konzervatívne zameraných.
"Žiadny zväzok nie je hlbší ako manželstvo, pretože stelesňuje najvyššie ideály lásky, vernosti, oddanosti, obetovanie a rodiny. Pri vytváraní manželského zväzku sa dvaja ľudia stávajú lepšími než boli predtým," zdôvodnil rozsudok sudca Anthony Kennedy.
Štáty, ktoré povolili párom rovnakého pohlavia sobáše už skôr, predstavujú vo USA 70 percent populácie. Rozhodnutie sa tak týka menšiny štátoch, ktoré sú na juhu USA: Alabama, Arkansas, Georgia, Kentucky, Louisiana, Michigan, Mississippi, Missouri, Nebraska, Severná Dakota, Ohio, Južná Dakota, Tenessee a Texas.
Rozhodnutie sudcov je zatiaľ najväčším úspechom bojovníkov za rovnaké práva homosexuálov. Prezident Barack Obama už verdikt na Twitteri označil za významný krok na ceste k zrovnoprávneniu gayov a lesbičiek.
Today is a big step in our march toward equality. Gay and lesbian couples now have the right to marry, just like anyone else. #LoveWins
— President Obama (@POTUS) June 26, 2015
Pred budovou Najvyššieho súdu vo Washingtone sa podľa amerických médií zhromaždili tisícky zástancov sobášov osôb rovnakého pohlavia. Po oznámení prelomového rozhodnutia ľudia jasali a objímali sa.
Americká verejná mienka týkajúca sa homosexuálnych sobášov sa za posledných dve desaťročia výrazne zmenila. Zatiaľ čo v roku 1996 schvaľovalo podľa prieskumu spoločnosti Gallup sobáše homosexuálov len 27 percent Američanov, v roku 2015 ich už bolo 60 percent.
#EqualMarriage legal across the US http://t.co/nZ0cMxEFwF pic.twitter.com/jhYwLLgDUf
— Alberto Nardelli (@AlbertoNardelli) June 26, 2015