Vraj lobing farmafiriem
V. Petróci na kritiku reaguje, že jej autori majú iba predsudky a nikdy sa homeopatiou v skutočnosti nezaoberali a neštudovali vedecké štúdie, ktoré hovoria o jej pozitívnych účinkoch. Tvrdí, že iba dve z desiatich najrelevantnejších metaanalýz vyšli v neprospech homeopatie. „Pokiaľ ide o samostatné vedecké štúdie, z približne 4-tisiíc ich vyšlo 40 percent pozitívne, päť percent negatívne a zvyšné s tým, že sa nedá urobiť konkrétny záver. Podobný pomer je aj vo výskume v konvenčnej medicíne,“ hovorí.
Dôvod negatívnej kampane voči homeopatii šéf komory homeopatov vidí v lobingu veľkých farmaceutických firiem, ktoré sa vraj boja o to, že sa zmenší ich podiel na trhu. Ako hovorí, homeopatia je druhá najrozšírenejšia liečebná metóda na svete a v niektorých krajinách, ako napríklad vo Švajčiarsku, Francúzsku a Anglicku, dokonca už aj hradená zdravotnými poisťovňami. „Boja sa perspektívy homeopatie. V Indii je napríklad liečba homeopatiou osemkrát až desaťkrát lacnejšia než konvenčná medicína pri porovnateľných výsledkoch,“ zdôvodňuje svoj názor.
Diagnostika v homeopatii neprebieha ako v klasickej medicíne. Príčiny zdravotného problému a liek naň homeopati hľadajú rozhovorom a pozorovaním. To môže trvať 10 minút pri jednoduchších akútnych prípadoch, vyše hodiny pri chronických stavoch. Príznaky konkrétneho pacienta sa porovnávajú s opisom príznakov jednotlivých homeopatík, pričom sa homeopati sústreďujú na prekvapujúce príznaky. Napríklad, že človek má problém s prijímaním tekutín, no tuhú stravu prehltne bez problémov. Klasické lekárske nálezy, laboratórne vyšetrenia a podobne pre homoepatov nie sú relevantné.
WHO apeluje na reguláciu
Kým klasické lieky sa snažia potlačiť príznaky ochorenia, homeopatický liek je im podobný a podľa V. Petróciho stimuluje organizmus tak, aby zareagoval aktiváciou vlastných regulačných mechanizmov a vrátil sa do rovnováhy, do stavu zdravia. Vyliečenie podľa neho závisí od mnohých faktorov. Napríklad aj od trpezlivosti klienta.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) podľa riaditeľky jej slovenskej kancelárie Dariny Sedlákovej uznáva význam alternatívnej medicíny ako podpory konvenčnej liečby mnohých ochorení. „Apeluje však na krajiny, aby takúto liečbu prísne regulovali a dohliadali na jej výkon, aby nedošlo k jej zneužitiu a ohrozeniu života pacientov,“ dodala.
Konkrétne na Slovensku je podľa nej homeopatia o väčšej pravdivej informovanosti, čo homeopatiká sú a v čom je jej potencionálny benefit pre človeka, ako inde vo svete. Zároveň si však myslí, že chýbajú štátom garantované odporúčania, kedy a ako homeopatiká užívať. „Keďže sú aj voľnopredajné a reklamujú sa v médiách, ľudia si ich kupujú aj sami, sami si ich ordinujú," dodáva.
Viac o homeopatii, ale aj ďalších kontroverzných liečebných postupoch sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka TREND 10/2017 v téme týždňa Obchod s ľudských strachom.
TREND 10/2017