J. Holjenčík mal vo štvrtok v úvode tretieho dňa rokovania na 12. schôdzi parlamentu vysvetliť svoje konanie vo veci zvyšovania cien energií. Jeho vystúpenie bolo naplánované na 09:00. J. Holjenčík však pred poslancami nevystúpi. Vzdal sa funkcie.
O tom, že sa chystá odstúpiť, ako prvý ešte 23. januára informoval portál www.venergetike.sk. Podľa portálu v posledných dňoch už vládni politici hovorili aj o jeho nástupcovi. Vystúpenie Holjenčíka inicioval koaličný poslanecký klub Slovenskej národnej strany (SNS).
„Chceme počuť od šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví argumenty, čo ho k tomu viedlo a prečo takýto postup tajil,“ uviedol poslanecký klub SNS vo vyhlásení tento týždeň. Ako uviedol predseda strany SNS Andrej Danko, jeho strana bude vždy bojovať proti zdražovaniu.
„Je nemorálne, aby snahu finančníkov vyplatiť si dividendy a odmeny platili bežní ľudia. Ak si vie predseda regulačného úradu obhájiť svoje konanie a vysvetliť takýto postup, nemal by byť z jeho strany problém uviesť veci na pravú mieru a povedať občanom, ako majú ďalej postupovať,“ zdôraznil A. Danko.
Aktualizované 2. februára 2017 o 11:10
Koniec Holjenčíka
J. Holjenčík končí z vlastnej vôle vo funkcii predsedu ÚRSO. Svoje rozhodnutie oznámil vo štvrtok predsedovi vlády Robertovi Ficovi. „Predseda úradu mi ako predsedovi vlády oznámil, že sa vzdáva svojej funkcie,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede R. Fico. Šéf regulačného úradu teraz musí poslať list so svojím rozhodnutím vzdať sa funkcie prezidentovi SR. Vláda následne navrhne prezidentovi kandidáta na nového predsedu ÚRSO.
Podľa premiéra bude regulačný úrad do vymenovania nového predsedu naďalej funkčný. Všetky právomoci totiž preberá podpredseda úradu Miroslav Čelinský. „Úrad je funkčný. Najviac ma zaujíma, aby každá jedna sťažnosť či faktúra, ktorá sa mení oproti predchádzajúcemu obdobiu, aby sa to vyšetrilo. Predpokladám, že v tom úrad bude v najbližších dňoch konať, pretože sa len predsa objavujú stále nejaké sťažnosti od niektorých ľudí,“ dodal R. Fico s tým, že regulátor v súčasnosti eviduje takýchto sťažností zhruba 60.
Predseda vlády zatiaľ nechcel konkretizovať, kto by sa mohol stať nástupcom J. Holjenčíka. „Vzdanie sa funkcie predpokladá aktívny krok predsedu vlády vo vzťahu k prezidentovi. Ten totiž nie je v tomto prípade len poštárom. V tomto prípade má prezident právomoci, lebo v zákone sa hovorí, že vymenúva a odvoláva. To znamená, že má určitú mieru voľnej úvahy, či bude alebo nebude rešpektovať návrh vlády. Pravdepodobne to bude vyžadovať mieru diskusie s prezidentom, aby sme našli vhodného kandidáta,“ konštatoval R. Fico.