Pre nové matky, ktoré spracúvajú šok z pôrodu a bojujú s hormónmi, môžu novorodenci pôsobiť ako malá, desivá záhada, píše The Guardian.

„Boli sme úplne nepripravení,“ hovorí Holanďanka Odilia. Ona ani jej manžel pred narodením dieťaťa nemali žiadnu skúsenosť s vymieňaním plienok a netušili, že bábätká treba kŕmiť každé tri hodiny. „Som lekárka, takže by ste odo mňa očakávali, že budem mať aspoň akú-takú znalosť, no človek naozaj nevie, do čoho ide,“ hovorí Zarah, ďalšia novopečená mamička.

Traumatický pôrod si na Giulii, expatke žijúcej ďaleko od rodiny a priateľov, vybral nielen fyzickú, ale aj psychickú daň. „Celé dni som fungovala na adrenalíne,“ spomína matka predčasne narodeného dieťaťa.

Na rozdiel od väčšiny nových rodičov majú všetky tri ženy šťastie v tom, že žijú v Holandsku, a preto mali k dispozícii pôrodnú opatrovateľku známu ako kraamzorg. Každá žena, ktorá rodí v Holandsku, má bez ohľadu na svoje pomery právo nasledujúci týždeň využívať jej služby, ktoré sú navyše hradené zo sociálneho poistenia.

Profesionálna pomoc

Kraamzorg sú vyškolené profesionálky, ktoré počas prvých ôsmich popôrodných dní chodia novopečeným mamičkám pomáhať domov. Zvyčajne im poskytujú rôzne rady ohľadom hygieny, dojčenia či kŕmenia z fľašiek. Ich úlohou je okrem iného sa uistiť, že matka aj dieťa sú v bezpečí.

Za pôrodné opatrovateľky sa záujemkyne školia tri roky. Príprava je kombináciou akademického vzdelávania a praxe. Pravidelne sa preškoľujú aj v oblasti kardiopulmonárnej resuscitácie či podpory dojčenia.

Prítomnosť pôrodného opatrovateľa je pre čerstvých rodičov nesmiernou úľavou a značne im uľahčuje prácu. Skúsený pár očí a uší môže navyše ľahko pomôcť odhaliť náznaky zhoršeného psychického stavu matky či domáceho násilia.

Josette Veermanová vraj už pri vstupe do domu vie, ako bude týždeň prebiehať. „Viete, či to bude pekný alebo ťažký týždeň,“ dodáva opatrovateľka s 15 ročnou praxou, ktorá bola pri pôrode asi 600 detí.

Zdanie klame

Ako sa Holandsku podarilo tento systém nastaviť? Ženy tu z historického hľadiska zvykli už od nepamäti rodiť doma. Miera domácich pôrodov je tu stále omnoho vyššia než v iných európskych krajinách. Podľa najnovších údajov dosahuje úroveň takmer 14 percent, hoci v posledných desaťročiach začala klesať.

Systém pôrodných opatrovateliek vzišiel z neformálnej siete asistentov, ktorých úloha bola pomáhať pri domácich pôrodoch. Koncom 40. rokov 20 storočia sa o matky a bábätká doma mohli starať už iba certifikované opatrovateľky.

Pôvodne svoje služby rodinám poskytovali počas prvých desiatich až dvanástich popôrodných dní, dnes majú rodičia nárok na 24 až 80 hodín asistencie s tým, že väčšina sa v priemere rozhodne pre 49 hodín. Rodičia si v rámci poistenia platia za pokrytie nákladov na pôrodného opatrovateľa príspevok 4,80 eur na hodinu.

Systém však ani zďaleka nie je taký dokonalý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Niektoré zraniteľné rodiny majú problém tento finančný príspevok zaplatiť, a tak si skracujú obdobie nároku na opatrovateľa.

Krajinu v súčasnosti trápi aj nedostatok opatrovateliek, takže systém sa ocitol pod tlakom. V Holandsku ich dnes pracuje približne deväťtisíc, no miestna vláda tvrdí, že systém potrebuje ďalších 11-tisíc pracovníčok. Aj platové ohodnotenie je v rámci tejto profesie nízke. Opatrovateľky zarábajú najviac 19,83 eur na hodinu.

Ďalšie dôležité správy

Snímka z predvolebného mítingu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na Tyršovom nábreží v Bratislave 17. septembra 2023. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

KDH nesúhlasí so znížením prídavkov na dieťa a krátením príspevku na opatrovanie