Holandsko sa minulý týždeň pripojilo ku kroku Španielska, ktoré nasledovalo Poľsko a pripravuje sa na odstúpenie od Zmluvy o energetickej charte, ktorá mala chrániť medzinárodné investície zahraničných spoločností alebo jednotlivcov do energetiky. Taliansko od nej odstúpilo v roku 2016, ale zostáva viazané 20-ročnou doložkou o ukončení platnosti. Informáciu prináša denník The Financial Times.
Kritici tvrdia, že pakt, ktorý bol navrhnutý v 90. rokoch 20. storočia na podporu investícií po skončení studenej vojny, sa stal prekážkou pri obmedzovaní skleníkových plynov produkovaných projektmi v oblasti uhlia, ropy a plynu. Investori môžu žalovať vlády, ak sa domnievajú, že sú ich aktíva ohrozené zmenami v legislatíve alebo politike. Zmluva sa vzťahuje na viac ako 50 krajín vrátane EÚ ako bloku.
Žaloby
Holandská vláda v utorok uviedla, že zmluva nie je v súlade s cieľom Parížskej klimatickej dohody obmedziť globálne otepľovanie „výrazne pod" 2 °C a v ideálnom prípade na 1,5 °C od predindustriálneho obdobia.
Tri energetické skupiny vrátane nemeckej RWE žalujú tri európske vlády pre rozhodnutia nariadiť zatvorenie uhoľných elektrární.
Spoločnosť RWE sa zamerala na Holandsko v súvislosti s rozhodnutím krajiny postupne ukončiť výrobu elektriny z uhlia do roku 2030. Spoločnosť tento mesiac oznámila, že do roku 2030 ukončí výrobu elektriny z uhlia v Nemecku, ale uviedla, že žalobu proti Holanďanom nestiahne.
V auguste získala britská spoločnosť Rockhopper približne 250 miliónov eur v prípade, ktorý podala proti Taliansku v súvislosti s plánovaným ropným poľom v Jadranskom mori. Napriek odstúpeniu od zmluvy sa na Taliansko naďalej vzťahuje doložka, ktorá zaväzuje tých, ktorí od zmluvy odstúpia, dodržiavať jej pravidlá ďalších 20 rokov.
Proces „modernizácie" paktu prebieha od roku 2018 a aktivisti kampane uviedli, že revidovaný text musí ukončiť ochranu investícií do fosílnych palív.
Ochrana investícií do uhlia, ropy a plynu
V júni sa dosiahla principiálna dohoda, ale text, ktorý sa ešte musí ratifikovať, bude naďalej chrániť investície do uhlia, ropy a plynu v EÚ a Spojenom kráľovstve počas 10 rokov po nadobudnutí jeho platnosti. Chránila by aj nové investície do fosílnych palív uskutočnené pred augustom 2023.
Členské štáty EÚ sa v súčasnosti dohadujú, či aktualizovanú zmluvu schvália. Tento mesiac Belgicko uviedlo, že sa zdrží hlasovania o tom, či by EÚ mala text schváliť, pretože medzi zákonodarcami „neexistuje vnútrobelgická zhoda".
Zatiaľ čo niektorí text podporili, iní ho považovali za „nedostatočne ambiciózny" a chceli, aby EÚ od zmluvy úplne odstúpila, uvádza sa vo vládnom dokumente, s ktorým sa oboznámili FT.
Podľa francúzskeho liberála Pascala Canfina, ktorý predsedá výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie, Nemecko tiež zvažuje, že sa zdrží hlasovania o aktualizovanom texte v EÚ, rovnako ako Francúzsko, ktoré chce, aby blok krajín EÚ odstúpil od zmluvy ako celok. Ak sa dostatočný počet krajín zdrží hlasovania alebo bude hlasovať proti textu, Komisia preň nezíska podporu celej EÚ.
Európska komisia zastáva názor, že zmluvu nemôže použiť jeden členský štát EÚ proti druhému.
Brusel podporil Španielsko
Brusel podporil rozhodnutie Španielska napadnúť zákonnosť odškodnenia priznaného na základe zmluvy investorom so sídlom v EÚ. Mnohé z týchto prípadov podali spoločnosti vyrábajúce energiu z obnoviteľných zdrojov po tom, ako krajina zmenila svoj režim podpory čistej energie.
Obhajcovia zmluvy tvrdia, že chráni investorov, ktorí sa púšťajú do projektov obnoviteľných zdrojov. Európska federácia pre obnoviteľné zdroje energie však vyzvala EÚ, aby od zmluvy odstúpila.
V revidovanom znení zmluvy sa uvádza, že sa „neuplatňuje" medzi členmi tej istej „organizácie regionálnej hospodárskej integrácie", ako je EÚ. Na prijatie revidovaného textu ho však musia jednomyseľne schváliť všetci signatári. Zasadnutie je naplánované na 22. novembra.