Najvyšší holandský správny súd odobril kontroverzný projekt skladovania obrovských objemov oxidu uhličitého v prázdnych plynových komorách pod Severným morom.
Informačný portál DutchNews.nl upozornil, že tento projekt spochybňuje environmentálna organizácia MOB, ktorá tvrdí, že počas výstavby potrebnej na realizáciu projektu sa do prírody uvoľní príliš veľa dusíka.
Štátna rada vo svojom rozhodnutí uviedla, že projekt povedie k väčšiemu znečisteniu zlúčeninami dusíka, čo však bude iba dočasný jav a nebude to mať zásadný dosah na životné prostredie.
Projekt zachytávania uhlíka s názvom Porthos zahŕňa prečerpávanie CO2 potrubím z oblasti prístavu v Rotterdame do prázdnych plynových komôr hlboko pod morom. Cieľom je uložiť 2,5 megatony CO2 ročne alebo 1,5 percenta celkových emisií.
Projekt Porthos znamená partnerstvo medzi správou prístavu Rotterdam, spoločnosťou Gasunie a spoločnosťou EBN (Energie Beheer Nederland), ktoré sú všetky vo vlastníctve štátu.
Vláda na projekt podmorského záchytu uhlíka, prvým tohto typu v Holandsku, v roku 2021 vyčlenila dve miliardy eur. Predošlé plány spoločnosti Shell na využitie prázdnych zásobníkov plynu v lokalite Barendrecht na západe krajiny boli zhatené pre obavy miestnych obyvateľov.
DutchNews.nl pripomenul, že aj Británia plánuje spustiť dva projekty záchytu uhlíka pod morom a Nórsko tiež vlastní technológiu, ktorá to umožní.
percentolandsko sa ako členská krajina EÚ zaviazalo znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 % v porovnaní s rokom 1990 a vláda vníma úlohu podmorských zásobníkov pri dosahovaní tohto cieľa ako kľúčovú.