Holandská vláda v stredu po prvýkrát potvrdila, že zavedie nové kontroly vývozu zariadení na výrobu mikročipov. Týmto krokom sa podvolila požiadavke Spojených štátov zabrániť predaju niektorých cenných strojov na tlač čipov Číne, uviedol portál Politico.
Spojené štáty a Holandsko sa koncom januára dohodli na zavedení nových obmedzení vývozu pokročilých čipových technológií do Číny. Dohoda, ktorá zahŕňala aj Japonsko, sa týka len troch krajín, v ktorých sídlia výrobcovia vyspelých strojov na tlač mikročipov. Ide o iniciatívu pod vedením Spojených štátov, ktorej cieľom je obmedziť dodávky najmodernejších čipov do Číny.
,,Vzhľadom na technologický vývoj a geopolitický kontext vláda dospela k záveru, že v záujme (medzi)národnej bezpečnosti je potrebné rozšíriť existujúce kontroly vývozu špecifických výrobných zariadení pre polovodiče," napísala ministerka zahraničného obchodu Liesje Schreinemacherová v liste holandským zákonodarcom, ktorý bol zverejnený v stredu večer.
Holandská vláda chce zabrániť tomu, aby sa holandská technológia využívala vo vojenských systémoch alebo zbraniach hromadného ničenia, napísal Schreinemacher, čím nadviazal na argumentáciu Spojených štátov, ktoré v októbri zaviedli vlastné kontroly vývozu. Holandsko chce takisto zabrániť strate svojej vedúcej pozície vo výrobe špičkových nástrojov na výrobu čipov: Schreinemacher uviedol, že vláda si chce udržať ,,holandské technologické prvenstvo".
Hoci Čína nie je v Schreinemacherovom liste výslovne menovaná, nová politika je zameraná na čínske snahy predbehnúť Spojené štáty a ďalšie krajiny ako Taiwan, Južnú Kóreu, Japonsko a popredné európske krajiny v globálnom dodávateľskom reťazci mikročipov.
Nové vývozné obmedzenia sú ranou pre spoločnosť ASML, svetového lídra vo výrobe moderných strojov na tlač mikročipov so sídlom vo Veldhovene v južnom Holandsku.
V liste Schreinemacher konštatoval, že nové opatrenia na kontrolu vývozu sa vzťahujú aj na najmodernejšie stroje na hlboké ultrafialové žiarenie (DUV), ktoré sú súčasťou portfólia tlačiarní pokročilých čipov spoločnosti ASML. Holandská spoločnosť, ktorá je najvyššie hodnotenou technologickou spoločnosťou v Európe, už od roku 2019 nedostala vývozné licencie na predaj svojich najpokročilejších strojov využívajúcich technológiu extrémneho ultrafialového svetla (DUV) do Číny.
Spoločnosť ASML vo svojom vyhlásení potvrdila, že teraz ,,bude musieť požiadať o vývozné licencie na dodávku najpokročilejších ponorných systémov DUV", ale uviedla, že zatiaľ nedostala podrobnejšie informácie o tom, čo znamená ,,najpokročilejší".
Finančný výhľad spoločnosti na rok 2023 sa nezmenil. Čína predstavuje osemnásť percent objednávok spoločnosti.
Holandská vláda vyhlásila, že sa bude usilovať o začlenenie nových kontrol vývozu do kontextu takzvaného Wassenaarskeho usporiadania, ktoré je ďalším multilaterálnym orgánom, v ktorom sa 42 zúčastnených krajín dohodlo na kontrole vývozu konvenčných zbraní a tovaru dvojakého použitia, ktorý môže mať civilné aj vojenské využitie.
Rusko je však naďalej členom Wassenaarskej dohody a Holandsko uznalo, že Moskva môže návrh zamietnuť. Z tohto dôvodu holandská vláda informovala, že vytvorí aj vlastný národný zoznam na kontrolu vývozu, ktorý môžu kopírovať aj ostatní členovia EÚ. Tento zoznam by mal byť hotový do leta.