Nadácia pre správy o islamofóbii, ktorá pôsobí v Holandsku, vyzvala holandský parlament na zrušenie zákona zakazujúceho moslimským ženám nosiť na verejných miestach burku alebo nikáb, čiže oblečenie zahaľujúce tvár. Uviedol v pondelok spravodajský server DutchNews.nl. Podľa vyhlásenia nadácie tzv. protiburkový zákon, ktorý platí od 1. augusta 2019, viedol už k celej sérii fyzických a verbálnych napadnutí členov moslimskej komunity.

Nadácia pre správy o islamofóbii (Stichting Meld Islamofobie) vyzvala parlament, aby prehodnotil zákon zakazujúci kompletné zakrytie tváre v prostriedkoch verejnej dopravy a vnútri verejných budov vrátane škôl a nemocníc. Zákaz sa nevzťahuje na nosenie takéhoto typu odevu na ulici či napríklad v parkoch alebo na detských ihriskách a netýka sa ani nosenia hidžábu alebo čádoru, ktoré pokrývajú vlasy, ale nechávajú odhalenú tvár. DutchNews.nl pripomenul, že v Holandsku podľa odhadov nosí burku alebo nikáb 200-400 žien. Za porušenie uvedeného zákona im hrozí pokuta od 150-415 eur.

,,Moslimky so závojmi na tvári - ale aj bez nich - hovoria, že od zavedenia tohto zákona sú častejšie terčom islamofóbie," uviedla nadácia vo svojej výročnej správe. K verbálnym či fyzickým útokom pritom dochádza najmä na miestach, kde protiburkový zákon neplatí, ako sú obchody či ihriská, pričom polícia nie je vždy správne informovaná o tom, čo tento zákon ustanovuje, a moslimky už policajtom nedôverujú.

Turisti odlietajú z Chorvátska do Británie
Neprehliadnite

Zastavenie letov medzi USA a Britániou zníži britský HDP o viac ako 10 miliárd

Podľa správy nadácie sa tento zákon v tradičných médiách a aj na internete premenil na ,,hon na čarodejnice", keď pribudli články a odporúčania o tom, ako občiansky zabezpečiť zatknutie žien, ktoré zákon nedodržiavajú. Okrem toho až pri polovici prípadov verbálnej agresie či násilia voči zahaleným ženám boli prítomné deti, ktoré sledovali, ako sa terčom útokov stávajú ich matky. Nadácia tvrdí, že zákon spôsobil viac problémov, než ich mal vyriešiť, a spustila on-line petíciu za zrušenie tohto zákona. Vláda má protiburkový zákon vyhodnotiť v roku 2022.

Holandsko sa vlani stalo v poradí šiestou krajinou EÚ, ktorá oficiálne zakázala oblečenie zakrývajúce tvár vo verejných budovách. Tento trend ako prvé spustilo Francúzsku v roku 2011 počas úradovania prezidenta Nicolasa Sarkozyho.