Jednému z členov holandského personálu obsluhujúceho bojové lietadlá Lockheed Martin F-35 rozmiestnených v Bulharsku ponúkli finančnú odmenu za poskytnutie tajných informácií o lietadlách. Tie v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu chránia bulharský vzdušný priestor, píše Euractiv na základe správy zverejnenej na holandskej webovej stránke www.nrc.nl.

Správa sa opiera o vyhlásenie veliteľa holandských vzdušných síl generálporučíka Dennisa Luyta, ktorý povedal, že na začiatku misie boli holandskí piloti povinný odovzdať osobné mobilné telefóny, „aby sa predišlo úniku súkromných informácií“ a prípadnému vydieraniu. V tomto kontexte došlo aj k oznámeniu ponuky na poskytnutie informácií o lietadlách.

Bulharsko chránia Holanďania

Holandsko vyslalo do Bulharska štyri lietadlá typu F-35, ktorých úlohou je v súvislosti s ruskou agresiou voči Ukrajine chrániť tamojší vzdušný priestor. Bulharsko disponuje ôsmimi funkčnými stíhačkami MiG-29 ruskej výroby, ktoré čoskoro nebudú mať podporu.

Sme profesionáli

„To, čo sa deje na Ukrajine je strašné. A deje sa to v dôsledku ruskej agresie. Skutočnosť, že to Bulhari možno vidia inak, alebo sa o tom inak vyjadrujú, nemá nijaký vplyv na naše úsilie. Sme profesionáli,“ povedal Luyt pre holandské médiá.

Pred týždňom dvaja bývalí bulharskí ministri obrany vyslovili názor, že Spojené štáty odkladajú dodávku najnovšej verzie viacúčelového stíhacieho lietadla typu F-16, pretože americkí predstavitelia nie sú presvedčení, že Bulharsko zabezpečí dostatočnú ochranu údajov o stroji, ktoré podliehajú utajeniu.

Dodávky meškajú

Bulharsko si objednalo osem lietadiel tohto typu, pričom prvé z nich malo byť dodané v roku 2023. Spojené štáty však vyhlásili, že v dôsledku pandémie koronavírusu sa prvá dodávka uskutoční až v roku 2025.

Problémy s ochranou tajných informácií priznal aj bývalý dočasný minister obrany Velizar Šalamanov. „Mám také nejasné tušenie že práve z tohto dôvodu sa spomalili aj F-16, pretože ešte stále nie je stopercentne zaručená bezpečnosť tejto technológie,“ povedal.

Ďalšie dôležité správy

Bulhari v prieskume odmietli Rusko ako modelový štát. Z prieskumu agentúry Alpha Research vyplynulo, že iba štvrtina Bulharov dôveruje ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Pokles, ktorý v tejto súvislosti za jeden rok nastal je pozoruhodný.
Neprehliadnite

Bulhari už odmietajú Rusko ako modelový štát. Výsledky prieskumu prekvapili