Hodnota trhu kryptomien prvýkrát presiahla dva bilióny dolárov, ukázala dáta analytických spoločností CoinGecko a Blockfolio. Tento rok už sa pritom vďaka záujmu ako malých tak inštitucionálnych investorov zdvojnásobila. Zhruba polovicu hodnoty trhu tvorí najznámejšia digitálna mena Bitcoin.

Tento rok už sa zdvojnásobila aj cena samotného Bitcoinu, ktorý sa teraz predáva zhruba za 59-tisíc dolárov. Trhová hodnota ďalších piatich najväčších kryptomien - ethereum, binance coin, polkadot, tether a cardano - tvoria dohromady asi 422 miliárd dolárov, napísala agentúra Bloomberg.

Bitcoin sa v polovici marca prehupol cez hranicu 61-tisíc dolárov a odvtedy zaznamenal len pomerne slabé výkyvy. Ak sa Bitcoin udrží nad hranicou 53-tisíc dolárov dokáže si podľa analytikov oslovených agentúrou Reuters uchovať svoj trhový podiel jedného bilióna dolárov.

Digitálna mena Bitcoin
Neprehliadnite

Výkyvy cien bitcoinu sa zmierňujú, záujem oň by mohol rásť

Druhá najväčšia mena ethereum už dosiahla trhového podielu 244 miliárd dolárov. Na maximum 2 144,99 dolára za kus táto kryptomena vystúpila v piatok. Od začiatku roka ethereum posilnilo o takmer 190 percent.

Za záujmom o Bitcoin je rastúca dôvera inštitucionálnych investorov i prostredie veľmi nízkych úrokových sadzieb, ktoré nedávajú investorom mnoho iných možností, ako si zabezpečiť výnos. Investície do Bitcoinu začína svojim klientom ponúkať americká banka Morgan Stanley. Veľkú investíciu do Bitcoinu oznámila vo februári automobilka Tesla. Ďalej posilniť dôveru investorov by mohol plán kryptomenovej burzy Coinbase, ktorá chce vydať akcie a vstúpiť na klasickú akciovú burzu.

„Bitcoin pokračuje spolu s ostatnými kryptomenami v raste na nové maximá. Posledné dni bol najväčší záujem o ethereum. Do trhu je vkladaná ohromná dôvera, ktorú podporili koncom minulého týždňa lepšie dáta z amerického trhu práce, čo pomohlo rizikovým aktívam všeobecne," povedal ČTK analytik spoločnosti Purple Trading Štěpán Hájek. S ohromným ocenením však podľa neho klesajú percentuálne zisky a priestor pre ďalší rast. Do ďalších mesiacov nie je na trhu príliš rizík, aby nemohol ďalej rásť, avšak stále zostáva vysoko rizikovou záležitosťou, podotkol.

O kryptomeny sa ale čím ďalej viac zaujímajú úrady v mnohých krajinách. Obávajú sa, že kryptomeny často slúžia ako platobný nástroj v podsvetí a pretože sú anonymné, ťažšie sa potom odhaľuje trestná činnosť. Americká ministerka financií Janet Yellenová aj prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová chcú, aby obchod s digitálnymi menami práve z týchto dôvodov podliehal prísnej regulácii.