Celková hodnota globálnych trhov s emisnými kvótami vlani stúpla o 20 percent na rekordných 229 miliárd eur z dôvodu očakávaného sprísnenia emisných limitov. Hlavný podiel na tom mal systém obchodovania s emisiami Európskej únie ETS, ktorý sa na celkovej hodnote podieľal takmer 90-timi percentami. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Refinitiv.
„Môže sa to zdať v rozpore s očakávaním, že v roku, kedy emisie výrazne klesli kvôli pandémii, ceny uhlíka a globálna hodnota trhu stúpla na nový rekord," uviedla analytička Refinitiv Haeg Fjellheimová. „Na veľkých trhoch s emisiami uhlíka rástli ceny a objem vplyvom očakávania prísnejších emisných limitov kvôli budúcim klimatickým cieľom," dodala.
Podporným faktorom pre trh s emisiami bolo očakávanie ambicióznejšieho klimatického cieľa Európskej únie do roku 2030.
Na akciových trhoch vládne opatrný optimizmus. Turbulencie by sa nemali opakovať
Systémy obchodovania s emisiami, alebo tiež trhy s uhlíkom, sú trhové nástroje určené na obmedzenie emisií skleníkových plynov. Stanovujú strop pre množstvo emisií, ktoré krajiny alebo firmy môžu vypustiť. Ak tieto limity prekročia, môžu si kúpiť emisné kvóty z iných.
V Severnej Amerike sú dva regionálne trhy s uhlíkom - Západná klimatická iniciatíva a Regionálna iniciatíva pre skleníkové plyny. Ich hodnota vlani vzrástla o 16 percent, v prípade Západnej klimatickej iniciatívy na 22 miliárd eur a v prípade Regionálnej iniciatívy na 1,7 miliardy eur, dodal Refinitiv.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v septembri sľúbil zvýšiť ciele znižovania emisií v krajine, ktorá je najväčším producentom skleníkových plynov na svete. Vo štvrtom štvrťroku potom vláda zverejnila pravidlá pre národný systém obchodovania s emisiami, napísala agentúra Reuters.