Hodnota majetku najbohatších ľudí v Číne sa v tomto roku znížila najviac za 20 rokov. Prispeli k tomu dopady ruskej invázie na Ukrajinu, prísna protipandemická politika a najmä pokles čínskych akciových trhov.
Dôveru investorov oslabujú regulačné opatrenia
Prvenstvo v rebríčku, ktorý dnes zverejnila spoločnosť Hurun, si druhým rokom udržal sedemdesiatšesťročný Čung Šan-šan. Ten je majiteľom firmy na balenú vodu Nongfu Spring a podniku Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, ktorý vyvíja vakcínu proti covidu-19. Hodnota jeho majetku sa oproti vlaňajšku zvýšila o 17 percent na 65 miliárd dolárov.
Hurun zaraďuje do rebríčka tých Číňanov, ktorých majetok predstavuje najmenej päť miliárd jüanov. Tento rok sa cez túto hranicu dostalo 1 305 ľudí, čo je o 11 percent menej ako vlani. Ich celkový majetok predstavoval 3,5 bilióna dolárov, čo znamená medziročný pokles o 18 percent. Počet osôb s majetkom presahujúcim desať miliárd dolárov klesol o 29 na 56, počet dolárových miliardárov sa v tohtoročnom rebríčku znížil o 239 na 946.
„V tomto roku došlo k najväčšiemu poklesu v rebríčku Hurun China Rich List za posledných 24 rokov," uviedol predseda výskumnej a mediálnej firmy Hurun Rupert Hoogewerf.
Globálne ekonomické vyhliadky tento rok výrazne ovplyvnila vojna na Ukrajine a spomalenie hospodárskeho rastu v Číne. K jeho zhoršeniu prispeli prísne protipandemické opatrenia a dlhodobý prepad na čínskom realitnom trhu.
Dôveru investorov oslabujú aj regulačné opatrenia, ktoré zasiahli najväčšie čínske technologické spoločnosti, ako je Alibaba či Tencent. Vplyv majú tiež obavy, že prezident Si Ťin-pching bude vo svojom treťom funkčnom období preferovať ideológiu na úkor ekonomiky. Čínske akciové trhy práve pre tieto obavy v posledných týždňoch klesajú.
Mnohí bojujú s problémami
Na druhom mieste v rebríčku skončil Čang I-ming (39), zakladateľ internetovej spoločnosti ByteDance, ktorá vlastní platformu TikTok. Jeho majetok sa však znížil o 28 percent na 35 miliárd dolárov pre pokles trhovej hodnoty spoločnosti ByteDance.
Tretiu priečku obsadil Ceng Jü-čchün (54), šéf batériového gigantu CATL. Jeho majetok CATL vyčísluje na 32,9 miliardy dolárov.
Najväčší pokles v rebríčku zaznamenala Ceng Jü-čchün (41), ktorej firma Country Garden Holdings sa rovnako ako mnoho ďalších čínskych developerov potýka s problémami ohľadom dlhov. Majetok tejto podnikateľky sa znížil o 15,7 miliardy dolárov.
Druhý najväčší pokles hodnoty majetku za sebou má zakladateľ spoločnosti Tencent Pony Ma (51). V súvislosti s poklesom cien technologických akcií hodnota jeho majetku klesla o 14,6 miliardy dolárov. Obsadil piate miesto v rebríčku, vlani bol druhý.