Americká ekonomika vo februári vytvorila zhruba 275-tisíc pracovných miest, čo je viac, ako sa očakávalo. Počet vytvorených miest za január však štatistici po spresnení údajov výrazne znížili.
Miera nezamestnanosti potom vo februári prekvapujúco vzrástla na 3,9 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcich troch mesiacoch sa držala na 3,7 percenta. Vo svojej správe to uviedlo americké ministerstvo práce. Zvýšenie nezamestnanosti a vývoj miezd vyvolávajú pochybnosti, či centrálna banka v júni zníži sadzby, ako mnohí analytici očakávali.
Ministerstvo zhoršilo údaje o počte nových pracovných miest za predchádzajúce dva mesiace. V januári po revízii vzniklo 229-tisíc pracovných miest namiesto pôvodne uvádzaných 353.000 miest. V decembri potom ekonomika vytvorila 290-tisíc miest, čo je o 43-tisíc menej, ako ministerstvo pôvodne uvádzalo.
Najviac pracovných miest vzniklo vo februári v zdravotníctve, štátnej správe, stravovacích službách a pohostinstve, v sociálnej oblasti, v službách pre deti a mládež a v doprave a skladovaní.
Analytici podľa agentúry Reuters očakávali, že vo februári vzniklo asi 200-tisíc pracovných miest. Odhady sa pohybovali od 125-tisíc do 286-tisíc miest. Pri miere nezamestnanosti očakávali, že zostane na 3,7 percenta. Prírastok počtu pracovných miest zostáva výrazne vyšší ako zhruba 100-tisíc miest, ktoré je potrebné mesačne vytvoriť, aby sa udržal krok s rastom populácie v produktívnom veku.
Napriek vlne prepúšťania na začiatku roka sa zamestnávatelia vo všeobecnosti snažia si udržať pracovníkov. Hoci sa ponuka a dopyt po pracovnej sile dostávajú späť do rovnováhy, niektoré odvetvia ekonomiky stále zúfalo hľadajú kvalifikovaných pracovníkov. Podľa vládnych údajov pripadlo v januári na jedného nezamestnaného 1,45 voľného pracovného miesta. To je nad priemerom 1,2 miesta z roka pred pandémiou.
Priemerný hodinový zárobok sa vo februári zvýšil oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,1 percenta po raste 0,5 percenta v januári. Medziročný rast miezd sa tak spomalil na 4,3 percenta z januárových 4,4 percenta.