Dvaja z najväčších svetových nezávislých obchodníkov s energiou Vitol a Gunvor zostávajú významnými kupcami rafinovanej ropy z Ruska.
Obe firmy kupujú ruskú ropu vo veľkom aj viac ako rok po tom, ako sľúbili, že svoje obchody s Moskvou po invázii Ruska na Ukrajinu drasticky obmedzia.
Analýza záznamov ruského colného úradu o vývoze za štyri mesiace tohto roka ukazuje, že obe firmy patrili medzi desať najväčších kupcov rafinovaných produktov, ako je benzín a nafta, uviedol denník Financial Times.
Vraj nesedia údaje
Spoločnosť Gunvor, ktorá sídli vo Švajčiarsku, bola podľa hodnoty ôsmym najväčším kupcom. Prepravila jeden milión ton ropných produktov v hodnote zhruba 540 miliónov dolárov. Firma Vitol, ktorej vedenie sídli v Londýne a Ženeve, bola desiatym najväčším kupcom. Prepravila približne 600-tisíc ton v hodnote okolo 400 miliónov dolárov.
Obe spoločnosti potvrdili, že pravidelne kupujú ruské rafinované palivo. Spochybnili však správnosť údajov.
Obchod s rafinovanými produktmi západné sankcie nezakazujú, a Washington ho dokonca podporil, aby sa tak obmedzilo prerušenie dodávok, ak však budú obchodníci dodržiavať obmedzenia zavedené západnými krajinami po invázii.
Medzi sankčné obmedzenia patrí stanovenie cenového stropu krajinami zo skupiny popredných ekonomík sveta G7 tento rok vo februári, ktorý určuje maximálnu cenu, ktorú Moskva môže získať za predaj rafinovaných produktov.
Avšak možné problémy s dodržiavaním cenového stropu v kombinácii s rizikom, že obchodovanie s Ruskom bude mať v Európe negatívny vplyv na povesť firmy, prinútil rad obchodníkov, vrátane BP a Shell, obchody s Ruskom prerušiť. Vitol a Gunvor prerušili len obchody s ruskou ropou.
Analýza ruských obchodných tokov
Colné vyhlásenia o vývoze sú jedným z posledných zostávajúcich nástrojov na analýzu ruských obchodných tokov, pretože Moskva vlani prestala zverejňovať svoju celkovú štatistiku. Dáta ukazujú, že celkovo 50 spoločností vyviezlo za prvé štyri mesiace tohto roka z Ruska rafinovanú ropu za 16 miliárd dolárov.
Gunvor uvádza, že jeho záznamy ukazujú, že firma kúpila za sledované obdobie viac ako 700-tisíc ton v hodnote okolo 330 miliónov dolárov. Vitol uviedol, že colné vyhlásenia nie sú v súlade s jeho vnútornými záznamami, ale odmietol svoje dáta poskytnúť. Zopakoval komentár svojho riaditeľa Russella Hardyho z tohtoročného marca, keď uviedol, že denne zobchoduje menej ako 100-tisíc barelov.
To by za štyri mesiace znamenalo maximálne 1,5 milióna ton.
Gunvor a Vitol podľa colných záznamov sú medzi desiatimi najväčšími kupcami ruskej rafinovanej ropy jediné dve západné firmy. Zvyšných osem sú buď obchodníci kontrolovaní Ruskom alebo nedávno zriadené subjekty v Spojených arabských emirátoch, Hongkongu a Singapure. Prvá pozícia patrí firme Litasco, obchodnej divízii ruského Lukoilu.