Nemecký strojársky export dosiahol v minulom roku rekordné hodnoty, na jeho konci sa však objavili jasné známky spomalenia, oznámil Zväz nemeckých výrobcov strojov a zariadení.

Podľa predbežných výpočtov sa vývoz vo štvrtom kvartáli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka v nominálnom vyjadrení, teda vrátane zvýšenie cien, znížil o 4,2 percenta. Napriek tomu exportne orientované odvetvie zaznamenalo za celý rok nominálny nárast o 5,9 percenta.

„S celkovým objemom exportu vo výške 207 miliárd eur dosiahli výrobcovia strojov a zariadení z Nemecka v minulom roku opäť nový rekord,“ povedal Ralph Wiechers, hlavný ekonóm zväzu. Pokles prichádzajúcich objednávok však v druhej polovici roka zanechal stopy.

Objednávky zo zahraničia mohli dosiahnuť dno, zatiaľ by však bolo predčasné hovoriť o zmene trendu a v nasledujúcich mesiacoch možno očakávať ďalší pokles vývozu, dodal Wiechers. Budúci úspech si podľa neho bude vyžadovať aj politickú podporu, napríklad prostredníctvom nových dohôd o voľnom obchode.

Bilanciu exportu v roku 2023 ovplyvnila aj inflácia. Po úprave o rast cien bol vývoz strojov tesne pod úrovňou predchádzajúceho roka (-0,7 percenta).

Najväčším samostatným trhom pre strojové zariadenia z Nemecka boli opäť USA, a to s nominálnym nárastom objemu vývozu o 12,6 percenta na 28 miliárd eur. Dôležitý čínsky trh však klesol o 1,8 percenta na 18,6 miliardy eur.

Vývoz strojov do krajín Európskej únie sa za celý uplynulý rok zvýšil o 4,4 percenta na 91 miliárd eur. S podielom 44 percent na celkovom vývoze zostala EÚ pre nemeckých strojárov zďaleka najdôležitejším odbytovým trhom.

Ďalšie dôležité správy

Obchodná ulica v Bratislave je 52. najdrahšou v rebríčku.
Neprehliadnite

Hlavnými rizikami hospodárskeho rastu sú geopolitická nestabilita a vývoj nemeckej ekonomiky